شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب : ۱۳۴۳۱
در کارگاه مستندسازی مطرح شد:

در پیاده روی اربعین باید به دنبال سوژه های مخفی گشت

۰
در پیاده روی اربعین باید به دنبال سوژه های مخفی گشت
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، کارگاه مستندسازی دومین گردهمایی یاوران رسانه ای اربعین روز چهارشنبه ۱۸ مهر با حضور وحید چاووش مستندساز برگزار شد.
وحید چاووش در این کارگاه که از سوی ستاد مرکزی اربعین حسینی برگزار شده بود، گفت: بسیاری از سوژه ها در مسیر پیاده روی اربعین مخفی هستند و باید فیلمساز برای یافتن آن ها تلاش کرده و از کنار آدم ها به سادگی عبور نکند.
وی با تاکید بر این که تنها یافتن سوژه کافی نیست، تصریح کرد: رضایت فردی که قرار است مقابل دوربین قرار بگیرد بسیار اهمیت دارد. باید آداب تصویربرداری را به جای آورد و از سوژه هایی که علاقه ای به ثبت تصویرشان مقابل دوربین ندارند، گذشت.
این مستندساز با اشاره به مسیر طولانی پیاده روی اربعین تاکید کرد: در چنین سفرهایی باید سبک سفر کرد و نمی توان تجهیزات فیلمبرداری زیادی به همراه برد. من در بسیاری از سفرها از یک دوربین کوچک و یک مینی گان استفاده می کردم. با مینی گان می توان صداهایی که در نیم متری یا یک متری میکروفن هستند را به خوبی ضبط کرد اما صداهای دور شنیده نخواهند شد.
وی ادامه داد: مورد دیگری که باید در ساخت مستندهای این چنینی مورد توجه قرار داد کم تعداد بودن عوامل است چرا که تعداد نفرات بالا و دوربین فیلمبرداری در این فضاها جلب توجه کرده و باعث غیرواقعی شدن فضا می شوند.
به گفته چاووش، یکی از مشکلات تصویربرداری از مسیر پیاده روی اربعین افرادی هستند که مستقیم به دوربین نگاه کرده و تلاش می کنند در قاب دوربین حضور داشته باشند. باید هر طور شده این افراد را از تصویر حذف کرد تا حضور دوربین در فیلم حس نشود. من گاه هنگام فیلمبرداری بر سر آدم هایی که این گونه از جلوی تصویر کنار نمی روند، فریاد می کشم یا دوربین را به گونه ای روی سوژه زوم می کنم که حتی خود سوژه هم متوجه زاویه دوربین روی خودش نشود و رفتاری طبیعی داشته باشد.
وی با اشاره به دیگر دشواری های ساخت مستند در چنین مسیرهایی گفت: زمان نقش مهمی در این مسیر دارد و بسیاری از تصاویر ناب تکرار نشدنی هستند و باید برای ضبط آن ها آماده بود. من در یکی از سفرها طی ۲۰ روز تولید سه ساعت هم نمی خوابیدم چون می خواستم هر طور شده سوژه مورد نظرم را به تصویر بکشم.
چاووش در پایان خاطرنشان کرد: با وجود ساخت مستندهای بسیار درباره پیاده روی اربعین همچنان حرف های ناگفته فراوانی باقی مانده و امیدوارم شما بتوانید این حرف ها را به تصویر بکشید.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما