شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۸
کد مطلب : ۱۳۴۰۸
نشست دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران برگزار شد

ضابطی‌جهرمی: سینما بدون پشتوانه پژوهشی ضعیف می‌شود

۰
ضابطی‌جهرمی: سینما بدون پشتوانه پژوهشی ضعیف می‌شود
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از خبرگزاری مهر، نشست خبری دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران صبح امروز ۱۴ مهرماه ۹۷ با حضور محمود اربابی رییس شورای سیاستگذاری و احمد ضابطی‌جهرمی دبیر دومین دوره این رویداد برگزار شد.
اربابی در ابتدای این نشست ضمن اشاره به فرآیند شکل‌گیری جایزه پژوهش سال سینمای ایران گفت: فکر برگزاری این جایزه به سال ۹۵ بازمی‌گردد. زمانی که دوستان ما به این نتیجه رسیدند در کنار همه فعالیت‌هایی که سینمای ایران در چهار دهه گذشته داشته، به نظر می‌رسد برگزاری یک جایزه پژوهشی مورد غفلت قرار گرفته است، به خصوص که آموزش و پژوهش در هر حوزه به خصوص سینما اهمیت بسیار بالایی دارد.
وی ادامه داد: از همین منظر برگزاری این جایزه در سال گذشته اتفاق مبارکی بود که بسیاری از دانشجویان، اساتید و پژوهشگران هم با آن همراه شدند و این نقطه عطفی در زمینه پژوهش سینمایی در ایران بود.
در ادامه ضابطی جهرمی به بیان مقدمه‌ای در زمینه اهمیت پژوهش در سینما پرداخت و گفت: برای سینمای ایران زحمت بسیاری کشیده شده است. اساسا سینما هنر پر زحمتی است و هر کشوری در این زمینه توفیق و آوازه‌ای داشته باشد نشان‌دهنده ترقی و پیشرفت آن است؛ به این معنی که هنرهای دیگر را داشته که حالا سینما را به دست آورده است.
اربابی توضیح داد: سازمان سینمایی اگر برای پژوهش‌های سینمایی هزینه می‌کند و زمینه برگزاری این جایزه را فراهم کرده است، حتما به دنبال بهره‌برداری از آن هم هست. البته این که در عمل این اتفاق می‌افتد یا خیر بحث دیگری است. خوشبختانه سینمای ما چند دهه‌ای است که شهرت جهانی پیدا کرده و شایسته این شهرت است. به این سینما احترام می‌گذاریم و به آن توجه نشان می‌دهیم؛ سینمایی که توانسته برخی ویژگی‌های یک «سینمای ملی» را احراز کند.
ضابطی جهرمی با اشاره به توفیقات سینمای ایران ادامه داد: سینما هنری است که در سی تا چهل سال گذشته به عنوان هنر اول خود آن را می شناسیم. مطرح‌ترین هنر ایرانی در دهه‌های اخیر، سینما بوده است و وقتی منابع و مقالات خارجی درباره سینمای ایران را می‌خوانیم، نمی‌توانیم این اعتبار جهانی را تحسین نکنیم. این اعتبار نیازمند مراقبت است.
وی افزود: اگر سینمایی پشتوانه تئوریک نداشته باشد سینمای ضعیفی می‌شود. هر کشوری که سینمای معتبر و ماندگار در تاریخ داشته، قطعا پشتوانه پژوهشی قوی داشته است. این اتفاق در سطح بین‌المللی برای سینمای ایران افتاده اما در داخل چه باید کرد؟ آیا صرف پژوهش‌های خارجی درباره سینمای ایران کفایت می‌کند؟ ما خودمان چه باید بکنیم؟
دبیر دومین جایزه پژوهشی سینمای ایران متذکر شد: من دانش آموخته دوره‌ای هستم که مربوط به دهه ۴۰ و ۵۰ ایران بود. در آن سال ها ما در دانشگاه اجازه نداشتیم درباره سینمای ایران صحبت کنیم. صحبت کردن درباره سینمای ایران با تحقیر همراه می‌شد. همیشه با فاصله و احتیاط درباره سینمای خودمان صحبت می‌کردیم آن هم در دانشکده هنرهای دراماتیک که آموزش سینما می‌داد. اتفاقا در این فضاها سخت‌گیری بیشتری بود که بگویند اساسا ایران سینما ندارد.
وی ادامه داد: آن زمان فیلمفارسی اصطلاحی تحقیرآمیز بود. در آن دوره هیچ پایان‌نامه‌ای درباره سینمای ایران نبود که این مساله باعث یک جدایی میان سینماگران و پژوهشگران شده بود. این جدایی و شکاف بسیار به سینمای ایران آسیب رساند. برخی آرزوی مطالعه روی سینمای ایران را داشتند اما اجازه نمی‌دادند.
ضابطی جهرمی تاکید کرد: خوشبختانه امروز شرایط تغییر کرده است. اگر مروری بر پایان‌نامه‌های دانشجویی داشته باشید متوجه سهم بالای پژوهش‌های مرتبط با سینمای ایران می‌شوید. هم در داخل و هم در خارج دانشجویان بسیاری درباره سینمای ما می‌نویسند.
وی ادامه داد: نظریه پردازی و نقدنویسی کمک می‌کند سینمای ایران با سرعت بیشتری به نقطه‌ای که لیاقت آن را دارد برسد. ما توفیقات امروز را با زحمت به دست آورده‌ایم پس نباید از آن غافل شویم.
در ادامه پوستر دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران با همراهی روح‌الله حسینی مدیر مدرسه ملی سینما و خسرو دهقان منتقد و عضو شورای سیاست‌گذاری جایزه رونمایی شد.
پس از رونمایی از پوستر ضابطی جهرمی در پاسخ به سوالی درباره فرآیند پذیرش پژوهش‌ها گفت: طبق فراخوان در دوره دوم آثاری پذیرفته می‌شوند که در قالب علمی و پژوهشی باشند و موضوع آنها مختص سینمای ایران باشد. آثاری که حتی به لحاظ علمی دارای ارزش باشند، اما ارتباط مستقیم با مسایل سینمای ایران نداشته باشند در اولویت نیستند. منظور از سینمای ایران هم جامع محصولات است و مختص به سینمای اکران نمی‌شود.
پذیرش آزمایشی «فیلم‌- مقاله»
وی افزود: جشنواره هیات علمی دارد و مقالاتی که به تشخیص این هیات ساختار و قالب پژوهشی و علمی نداشته باشند به مرحله داوری نهایی نخواهد رفت. امسال بخشی را به درخواست بنده اضافه کردیم که به صورت جنبی در قالب «فیلم- مقاله» یا «فیلم- کتاب» پذیرفته می‌شوند. این بخش به صورت آزمایشی در این دوره برگزار می‌شود.
دبیر دومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران یادآور شد: در این دوره پژوهش‌های خارجی که به زبان انگلیسی درباره سینمای ایران باشند هم می‌توانند در بخش بین‌المللی حضور داشته باشند و رقابت کنند.
در ادامه محمود اربابی درباره دستاوردهای دوره نخست این رویداد توضیح داد: تمرکز بر فعالیت‌های پژوهشی یکی از دستاوردهای دوره اول بود که سبب شد ما امروز درک بهتری از وضعیت فعالیت‌های پژوهشی در سینمای ایران داشته باشیم. مهمترین دستاورد این رویداد همچنان هم اطلاع از دستاوردهای پژوهشی کشور است که می‌تواند مورد استفاده سینماگران و سیاست‌گذاران سینما قرار بگیرد.
وی تاکید کرد: مهمترین جایی که باید از این پژوهش‌ها بهره‌برداری شود، مرحله سیاستگذاری در سینما است که سازمان سینمایی یکی از مهمترین مراکز آن است. سرفصل‌های فراخوان هم نشان می‌دهد که چه اولویت‌هایی را در زمینه حل مسایل سینمای امروز مدنظر داشته‌ایم.
اربابی درباره سازوکار دسترسی و بهره‌مندی از پژوهش‌های برتر در این رویداد بیان کرد: معاونت توسعه فناوری سازمان سینمایی در سال گذشته سایت اطلاعات تخصصی سینمای ایران را راه‌اندازی کرد که کلیه پژوهش‌های سینمای ایران اعم از آثار برتر این جایزه از طریق آن قابل شناسایی و معرفی است. صاحب پژوهش، پژوهش‌گر است و سازوکار بهره‌برداری از این پژوهش‌ها نیز بر مبنای رعایت حقوق صاحب اثر طراحی شده است.
خسرو دهقان نیز در بخش پایانی این نشست در سخنانی کوتاه گفت: سینمای ایران در وجوه مختلف خود امروز تبدیل به اقیانوسی وسیع شده است؛ اقیانوسی که البته با شرمندگی باید بگوییم عمق بسیار کمی دارد و وقتی به آن قدم می‌گذاریم متوجه عمق اندک آن می‌شویم. پژوهش کمک می‌کند که این اقیانوس عمق بیشتری پیدا کند و جایزه پژوهش سال سینمای ایران هم با همین هدف عمق‌بخشی برگزار می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما