سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۶
کد مطلب : ۱۳۳۹۷
محمد خزایی خبر داد:

توجه به فیلم اولی‌های حوزه مستند در جشنواره فیلم مقاومت/ امسال میهمانان خارجی جشنواره را کم کردیم

۰
توجه به فیلم اولی‌های حوزه مستند در جشنواره فیلم مقاومت/ امسال میهمانان خارجی جشنواره را کم کردیم
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، محمد خزایی در نشست خبری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت که سه‌شنبه ۱۰ مهرماه در موسسه فرهنگی- هنری اسوه برگزار شد، با اشاره به تاریخچه‌ای از این جشنواره بیان کرد: در سال ۶۲ و در بحبوحه جنگ ایران و عراق جشنواره‌ای به این نام شکل گرفت و اهمیت آن از این جهت است که در دوران انقلاب شکل گرفته و از نظر موضوعی مسیری کاملاً مشخص و روشن دارد. تا امروز ۱۴ دوره از آن را پشت سر گذاشتیم و به جز پنج سالی که متوقف شد، از دهمین دوره به صورت منظم در هفته دفاع مقدس برگزار شده است و زمان برگزاری این جشنواره که امسال از پنجم تا دهم آذرماه در سینما فلسطین تهران خواهد بود، به دلیل تلاقی با ماه محرم برای چندین دوره به آذرماه منتقل شده است.
وی در پاسخ به پرسش سینماتجربی درباره ترکیب مهمانان خارجی این دوره هم گفت: قطعاً این دوره هم مهمان خارجی خواهیم داشت اما مانند دوره گذشته ۱۰۰ مهمان نیستند و کمیت مهمانان هم به دلیل شرایط مالی به حداقل خواهد رسید.
خزایی همچنین با اشاره به افزایش کیفیت آثار مستند خاطرنشان کرد: به دلیل مسائل اقتصادی و کم هزینه‌تر بودن تولید مستند شاهد رشد چشم‌گیری در زمینه تولید مستندهای دفاع مقدسی بودیم و آثار قابل اعتنایی به دبیرخانه جشنواره رسیده است.
وی با اشاره به برخی مشکلات برای برگزاری این دوره از جشنواره، توضیح داد: با توجه به مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد و به این جشنواره هم رسیده است، فشاری بر ما بود که برگزاری این دوره به یک شب تقلیل پیدا کند، به همین جهت بخش‌های مختلفی در این دوره حذف شده‌اند اما با تلاش‌های بسیار زیاد توانستیم حداقل بودجه آن را تامین کنیم و تا زمان برگزاری هم از دیگر سازمان‌ها کمک بگیریم.
خزایی در ادامه با بیان اینکه «احتمال دارد تا زمان برگزاری جشنواره برخی دیگر از بخش‌ها هم حذف شوند»، درباره برنامه‌های این دوره گفت: پانزدهمین دوره این جشنواره سه بخش کلی دارد شامل مسابقه ایران (آثار مستند، کوتاه و سینمایی)، بخش بین‌الملل (مستند، کوتاه، سینمایی) و بخش پژوهشی و جنبی جشنواره. ۱۱ بخش رقابتی و ۸ بخش جنبی و پژوهشی در این دوره برگزار خواهند شد. در این دوره بخش‌هایی مانند تله فیلم، انیمیشن، نماهنگ و سریال از بخش سینمای ایران حذف شده‌اند.
وی سپس با ارائه آمار از آثار راه‌یافته گفت: مجموعه ۱۶۵۰ اثر متقاضی حضور در این دوره از جشنواره بوده‌اند که از میان آن‌ها ۷۴۴ اثر ایرانی و باقی از سایر کشورها است. نکته مهم در ترکیب فیلم‌های ایرانی هم حضور ۲۱۱ اثر از بخش خصوصی است که این رشد بیشتر در بخش فیلم کوتاه و مستند نمود داشته و به نظرم بسیار اتفاق امیدوارکننده‌ای است.
افزایش آمار فیلمسازان زن به نسبت دوره گذشته و نیز سهم بالای فیلمسازان متولد بازه زمانی سال ۶۱ تا ۷۱ از دیگر نکاتی بود که دبیر جشنواره مقاومت درباره ترکیب فیلم‌های متقاضی حضور در این رویداد به آن‌ها اشاره کرد.
به گفته خزایی، هیات انتخاب جشنواره پانزدهم از ۱۵ شهریور فعالیت خود را آغاز کرده و تا ۱۵ مهر به کار خود پایان می‌دهد تا نتایج فیلم‌های راه‌یافته به بخش‌های مختلف اعلام شود.
دبیر جشنواره پانزدهم فیلم مقاومت در ادامه گفت: یکی از بخش‌های جدید این دوره، بخش «روایت» مربوط به فیلسازان فیلم اولی است و این برای اولین بار خواهد بود که فیلم‌اولی‌ها نه فقط در حوزه سینمای داستانی که در حوزه سینمای کوتاه و مستند در بخش جداگانه‌ای به رقابت خواهند پرداخت.
خزایی در ادامه به برنامه‌ریزی ویژه جشنواره در آستانه چهل سالگی انقلاب هم اشاره کرد که در قالب برگزاری بخش «جلوه‌گاه نور» با موضوع «انقلاب» پذیرای آثار متقاضیان خواهند بود.
وی در این باره عنوان کرد: در دوره‌های گذشته برای موضوعاتی مانند شهدای ترور و یا پدران و مادران شهدا در بخش «جلوه‌گاه نور» بودجه‌ای برای سفارش آثار هم در اختیار داشتیم و کارهایی را تولید می‌کردیم اما امسال به دلیل شرایط نامناسب مالی، هیچ تولیدی در این بخش نداریم و صرفاً آثار متقاضی را ارزیابی خواهیم کرد.
انتخاب برترین‌های سینمای انقلاب و دفاع مقدس در چهار دهه گذشته توسط مردم هم از دیگر بخش‌های برنامه پانزدهم است که خزایی در تشریح آن توضیح داد: برای این بخش از اول آبان ماه اسامی فیلم‌ها روی سایت قرار می‌گیرد و از طریق شبکه سه تلویزیون هم اطلاع‌رسانی می‌شود تا مردم بهترین‌های سینمای انقلاب و دفاع و مقدس را انتخاب کنند. برگزیدگان این بخش در اختتامیه جوایز مجزایی دریافت خواهند کرد.
وی در ادامه به آمار آثار ارسالی به بخش بین‌الملل جشنواره اشاره کرد و گفت: ۹۰۶ اثر از ۷۳ کشور متقاضی حضور در این دوره از جشنواره هستند که البته برخی آثار متقاضی در حد تله‌فیلم است و کیفیت سینمایی ندارد اما همه آثار توسط هیأت انتخاب بازبینی خواهد شد.

حمایت از تولید ۲۰ انیمیشن در انجمن سینمای انقلاب
بخش «چهل سال چهل فیلم» هم در این دوره از جشنواره توسط انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس برگزار می‌شود که به گفته خزایی در قالب آن تلاش می‌شود از میان آثار ارسالی، ۱۰ فیلم کوتاه، ۲۰ انیمیشن و ۱۰ فیلم سینمایی جهت پخش مورد حمایت قرار بگیرند.
خزایی در ادامه نشست درباره هزینه برگزاری این رویداد بیان کرد: بودجه مصوب این رویداد در دوره‌های گذشته ۳ میلیارد تومان بود که در این دوره این بودجه مصوب به ۱.۵ میلیارد تومان کاهش پیدا کرد. با پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که از مراکز مختلف مانند سازمان سینمایی داشتیم در مجموع توانستیم ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بودجه برای برگزاری در این دوره در اختیار داشته باشیم.
خزایی در ادامه با اشاره به اینکه کار ویژه جشنواره «مقاومت» در خارج از مرزها است، گفت: چند روز پیش که در قالب شب خاطره خدمت مقام معظم رهبری بودیم، ایشان روی ۲ نکته تاکید کردند که به نظرم بسیار حائز اهمیت بود؛ یکی اینکه تولیدات این حوزه یعنی انقلاب و دفاع مقدس باید ۱۰۰ درصد رشد داشته باشد. نکته دیگر هم این بود که تاکید داشتند این آثار باید در خارج از مرزها عرضه شود وگرنه زمین‌بازی را از دست خواهیم داد.
وی ادامه داد: بخش خصوصی امکان ورود به این عرصه را ندارد اما نهادها و مراکز دولتی باید برنامه‌ریزی برای حمایت از اکران آثار ایرانی در خارج از مرزها داشته باشند. در برنامه‌های اکران خارجی که داشتیم فیلمی که در ایران واقعاً اکران موفقی نداشت در ترکیه توانست به چند سانس فوق‌العاده برسد و این یعنی ما خودمان مانع بروز و ظهور آثارمان در خارج از مرزها شده‌ایم.
از دیگر نکات مورد اشاره دبیر جشنواره پانزدهم امکان اکران نشدن همه آثار راه‌یافته به بخش اصلی در ایام برگزاری جشنواره بود که درباره آن توضیح داد: امسال به دلیل فضای اندکی که در اختیار داریم نمایش همه آثار را نخواهیم داشت و صرفاً آثار منتخب که بعداً اطلاع‌رسانی خواهد شد، اکران می‌شود.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما