مراسم اختتامیه مرور آثار خسرو سینایی برگزار شد؛

سینایی : سینما جاده زیبا و پر از سنگلاخ است

17 شهريور 1397 ساعت 16:51

خسرو سینایی در اختتامیه مروز ۵۰ ساله فعالیت‌هایش به موضوع حسرت همیشگی‌اش اشاره کرد که آن زمان که وقتش بود، نتوانسته است بعضی از فیلم‌نامه‌هایش را بسازد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از سایت هنر و تجربه، مراسم اختتامیه برنامه «مثل یک قصه» که به بررسی و مرور ۵۰ سال آثار خسرو سینایی، فیلم‎نامه‌نویس و کارگردان می‌پرداخت، عصر جمعه، ۱۷ شهریور در باغ موزه هنر ایرانی برگزار شد.
در ابتدای این مراسم سیداحمد محیط طباطبایی، عضو شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، سینایی را بخشی از میراث فرهنگی ایران توصیف کرد:«برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی می‎تواند راهنمایی برای مردم شود و نگاهی به آینده به آن‌ها بدهد. سینایی بخشی از میراث فرهنگی کشور ماست و امیدوارم این نمایشگاه در آینده به یک موزه تبدیل شود.»
محمدرضا اصلانی، مستندساز پیشکسوت و دیگر کارگردان حاضر در این برنامه از جایگاه سینمایی در سینمای ایران گفت:«سینماگرانی مثل سینایی برای سرگرمی پا در این عرصه نگذاشتند بلکه برای تاریخ‌سازی تلاش کرده‌اند. آثار سینایی حافظه جامعه است. کارهای او را می‌توان یک بوم‌شناسی دانست. او یک هنرمند قابل اعتماد است. او موسیقی و معماری خوانده و بعد وارد فیلم‌سازی شده است و به این علت کارهای او رنگ و بوی خاصی دارد.»
ایرج میرزا علیخانی، طراح گرافیک نیز صحبت کردن درباره سینایی را درعین زیبایی، مشکل دانست و افزود:«او تاریخ ما را شکل داده است و هم‎چنین تاریخ او را. امیدوارم بتوانیم سینمای سینایی را به کمک شهرداری یک بار دوره کنیم. او از معدود هنرمندان جهان است که چندوجهی است.»
علی مرادخانی، معاون پیشین امور هنری وزارت ارشاد این کارگردان را یک دوست خوب و باوفا معرفی کرد و ادامه داد:«او اگر قول دهد، همیشه سر حرفش می‌ماند. ماندگاری این هنرمند به زنده بودن و نشاط جامعه ما کمک می‌کند.»
پوران درخشنده، کارگردان سینما هم در مورد فیلم‌نامه‌هایی گفت که تبدیل به فیلم نشدند:«سینایی با عشق فراوانی فیلم‌نامه می نوشت و فیلم‌نامه‌های زیادی دارد و خیلی ناراحتم که فرصت و سرمایه‌گذاری نشد تا این فیلم‌نامه‌ها تبدیل به فیلم شود. برای سینایی عدالت و داوری خیلی مهم است. بارها در جشنواره‌ها ما این روحیه را از او دیده‌ایم. او انسان ارزشمندی است. امیدوارم تمام آثارش در یک جایی جمع شود، تا همه مردم بتوانند از آنها دیدن کنند.»
پس از آن سعید اوحدی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به لزوم قدرشناسی از افرادی همچون سینایی اشاره کرد:«یک انسان چقدر می‌تواند به زمان احاطه داشته باشد که بتواند در زندگی خود این همه اثر تولید کند؟ امیدوارم بتوانیم ما قدرشناس او باشیم. قدرشناسی از مفاخر یعنی حرکت در جهت توسعه پایدار. در جامعه امروز ما فرهنگ محروم و غریب است. ما امروز با این نگاه به نمایشگاه خسرو سینایی آمده‌ایم. ما باید به فکر آیندگان باشیم. ما در این نسل جوان، چقدر امسال خسرو سینایی را تربیت کرده‌ایم؟»
در ادامه از خسرو سینایی با اهدای یک لوح، تقدیر شد و پس از آن نوبت به خود این کارگردان رسید تا در مورد سینما صحبت کند:«سینمای ایران برای من جز یک ابزار نبوده است. با آن توانستم افکارم را به مخاطب عرضه کنم. سینما جاده زیبا و پر از سنگلاخ است و باید استوار باشی. من هرگز برای پول درآوردن فیلم نساخته‌ام. من باید همیشه باید عاشق یک فیلم باشم تا آن را بسازم؛ عاشق تک‌تک عوامل سازنده آن.»
کارگردان «عروس آتش» همچنین به حسرت همیشگی که دارد، اشاره کرد:«خدا را شکر می کنم که زندگی خوبی داشتم اما حسرتی همیشه به همراهم بود؛ آن زمانی که وقتش بود، نتوانستم بعضی از فیلم‌نامه‌هایم را بسازم.»
سینایی سخنانش را با جملاتی خطاب به جوانان به پایان برد:«زندگی جرقه‌ای است میان دو تاریکی. خالی این لحظه را پر کن، زندگی خالی است. تا هستیم باید زندگی کنیم.»
در پایان برنامه هم سینایی با چهره‌ای گریان، ساز آکاردئون خود را به موزه ملی موسیقی اهدا کرد.


کد مطلب: 13328

آدرس مطلب: http://www.cinematajrobi.ir/news/13328/سینایی-سینما-جاده-زیبا-پر-سنگلاخ

سینما تجربی
  http://www.cinematajrobi.ir