شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۴
کد مطلب : ۱۳۳۲۳

اولین نمایش مستند «پرسپولیس- شیکاگو» در سالن سینماحقیقت

۰
اولین نمایش مستند «پرسپولیس- شیکاگو» در سالن سینماحقیقت
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این مستند از ساعت ۱۷ عصر روز یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷ در سالن سینماحقیقت این «مرکز» به نمایش عمومی درآمده و سپس با حضور اُرد عطارپور (تهیه‌کننده و کارگردان)، ناصر صفاریان (مسئول نمایش و نشست فیلم‌ها) و نیما عباسپور (منتقد میهمان) مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.
در خلاصه داستان مستند «پرسپولیس- شیکاگو» آمده است: در سال ۱۳۱۲ در حین حفاری تخت جمشید که با همکاری دانشگاه شیکاگو و به سرپرستی ارنست هرتسفلد باستان شناس شهیر آلمانی انجام می گرفت به هزاران لوح گلی برخورد کردند که روی آن ها با خط میخی ایلامی متونی نوشته شده بود. با توافق طرفین برای کشف رمز و خواندن این متون، الواح به دانشگاه شیکاگو فرستاده می شوند و طی سال های بعد بخشی از کتیبه ها خوانده می شود اما با گذشت بیش از ۸۰ سال هنوز موانعی در راه بازگشت این الواح به ایران وجود دارد.
عوامل تولید این اثر مستند عبارتند از: پژوهشگر، نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: اُرد عطارپور؛ فیلمبردار و اصلاح رنگ: رضا تیموری؛ صدابردار: احمدرضا طایی؛ عکاسی، تدوین و صداگذاری: سعید خدارضایی؛ گوینده متن: شهرام درخشان؛ نقاشی دیجیتال: آرین یزدان‌پناه؛ مدیر تولید: حسن فرهادی؛ تصاویر هوایی: امید کشاورز؛ دستیار فیلمبردار: سهیل صباحی؛ تهیه شده در: مرکز سیما فیلم
«پرسپولیس- شیکاگو» چندی پیش برنده جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی مستند از جشن مستقل مستندسازان سینمای ایران و جشن خانه سینما شد.
گفتنی است: عموم علاقمندان جهت تماشای این فیلم مستند و شرکت در جلسه نقد و بررسی آن می‌توانند از ساعت ۱۷ عصر یکشنبه (۱۸ شهریورماه) به سالن «سینماحقیقت» واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه نمایند.
شرکت در این برنامه برای عموم آزاد است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما