کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

عبدالستار کاکایی در تحلیل مستندهای جشنواره فیلم سلامت گفت:

برخی مستندسازان فیلمبردارند نه کارگردان!

6 شهريور 1397 ساعت 14:41

عبدالستار کاکایی که با مستند «موسیو آرسن» در سومین جشنواره فیلم سلامت حضور داشت، می گوید: در یک مستند واقعی نقش اول برعهده کارگردان است اما در بسیاری از مستندهای اخیر نقش اصلی برعهده فیلمبردار و تدوینگر است.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، عبدالستار کاکایی کارگردان مستند «موسیو آرسن» با اشاره به مستندهایی که امکان حضور در بخش مسابقه سومین جشنواره فیلم سلامت را یافته بودند، گفت: در برخی از مستندهای امسال مطالبی عنوان شد که برای من و بسیاری از مخاطبان تازگی داشت. مستندسازان این آثار، موضوعات را به خوبی حلاجی کرده بودند و ارتباط خوبی با مخاطبان برقرار می کردند. مانند مستندی که درباره دوجنسی ها ساخته شده بود و اطلاعات خوبی در این زمینه به مخاطبان ارائه می داد.
وی با تاکید بر این که مستندهایی این چنینی مسلما تاثیرگذار خواهند بود و ذهن مخاطب را نسبت به موضوع روشن تر می کنند، افزود: وظیفه مستندساز پرداخت دقیق و جزیی به اتفاقات جامعه است. گاه می توان با ساخت یک مستند نشان داد که برخی رفتارها مانند ممانعت از عبور یک آمبولانس چه تاثیری دارند و یا شخصیت های تاثیرگذار حوزه سلامت چه اقداماتی انجام دادند و چه تاثیری بر سلامت جامعه داشتند.
این مستندساز مستندهای پذیرفته شده در این دوره از جشنواره را یک پله پایین تر از کلیت مستندسازی کشور دانست و گفت: شاید سلیقه و ذائقه انتخاب ها و داوری ها، مستندسازان را به این سمت سوق می دهد که روزمرگی سوژه موردنظرشان را به عنوان مستند به تصویر بکشند. شیوه ای ساده و دم دستی که در آن ذهن فیلمساز درگیر مفاهیم کارگردانی مستند نمی شود. متاسفانه مستندسازان ما عمدتا در مستندهای اخیر فیلمبردارند نه کارگردان. به این معنا که اگر کارگردان سر صحنه حاضر نشود فیلمبردار هم می تواند کار را جلو ببرد.
وی ادامه داد: اکثر آثار روی میز تدوین جمع می شوند در حالی که هر اتفاق مقابل صحنه باید با تصمیم کارگردان فیلمبرداری شود. در یک مستند واقعی نقش اول برعهده کارگردان است اما در مستندهای اخیر نقش اصلی بر دوش فیلمبردار و تدوینگر است. قرار نیست فیلم مستند روی میز مونتاژ ساخته شود. جمله حالا چیکار کنیم پای میز تدوین، خنده دارترین بحث سینمای مستند است.


کد مطلب: 13295

آدرس مطلب :
http://www.cinematajrobi.ir/news/13295/برخی-مستندسازان-فیلمبردارند-نه-کارگردان

سینما تجربی
  http://www.cinematajrobi.ir