يکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب : ۱۳۲۸۶

مستند «چهل و هفت»؛ مجالی برای شناخت بیشتر سندروم داون

۰
مستند «چهل و هفت»؛ مجالی برای شناخت بیشتر سندروم داون
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، این مستندساز در گفت‌وگو با ستاد خبری سومین جشنواره فیلم سلامت گفت: دیگر وقت آن رسیده است که ساخت فیلم‌های مستند بیشتر به سمت بیماری‌های ناشناخته برود. شاید جالب باشد بدانیم که امروز در مورد برخی بیماری‌ها مانند اتیسم فیلم‌های زیادی ساخته شده باشد، اما در خصوص بیماری ساده‌ای مانند فشار خون کمتر کسی مستند ساخته است.
او ادامه داد: جشنواره فیلم سلامت نباید به داوری و پخش فیلم‌ها اکتفا کند، بلکه بهتر است با پایان هر جشنواره سینماگران را گردهم جمع و در خصوص جشنواره بعدی سیاست‌گذاری کند؛ ضمن آن که باید اطلاعات روز را در اختیار فیلمسازان قرار دهند.
این کارگردان مستند همچنین از حضور کم‌رنگ افراد برای تماشای فیلم‌های مستند انتقاد کرد و گفت: فیلم‌های سینمایی در هر صورت اکران عمومی می‌شوند و مخاطب خود را پیدا می‌کنند، اما متاسفانه فیلم‌های کوتاه و مستند برای پیدا کردن مخاطب مشکلات جدی دارند.
مطهری‌زاده همچنین توضیحانی در خصوص فیلم خود داد و گفت: سعی کردم در این فیلم زندگی روتین بچه‌های مبتلا به سندروم داون نمایش داده شود و بیش از هر چیز به تفاوت‌های آنها با بچه‌های عقب‌مانده ذهنی بپردازیم. امروز تعداد زیادی از این بچه‌ها دیپلم گرفته‌اند، موسیقی می‌دانند و... اما در هر صورت هنوز مسائل مالی یکی از مهمترین دغدغه‌های خانواده‌های این افراد است.
او در پایان با بیان این که راه زیادی برای بچه‌های سندروم داون مانده است، گفت: حتی پس از پخش این مستند از تلویزیون بسیاری از خانواده‌ها با من تماس گرفتند و اعلام کردند موضوعات بسیاری مغفول مانده است و این نشان‌دهنده این است که تا چه اندازه این بیماری برای کار کردن فضا در اختیار فیلمساز قرار می‌دهد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما