شنبه ۳ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب : ۱۳۲۷۰
دهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران به پایان رسید؛

اهدای دو تندیس و یک دیپلم افتخار جشن مستند به تولیدات مرکز گسترش

۰
اهدای دو تندیس و یک دیپلم افتخار جشن مستند به تولیدات مرکز گسترش
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، در دهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران فیلم «لوتوس» به کارگردانی محمدرضا وطن دوست موفق به دریافت تندیس بهترین فیلم کوتاه مستند شد. همچنین تندیس بهترین صدا به انسیه ملکی برای فیلم «در جست‌و جوی فریده» تعلق گرفت و کارگردانان این مستند؛ آزاده موسوی و کورش عطایی دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم بلند را از آن خود کردند.
در ابتدای این جشن که شامگاه ۳۱ مرداد ماه در «سالن قلم» کتابخانه ملی برگزار شد به یاد زنده یاد عزت‌الله انتظامی کلیپی پخش شد و یاد این هنرمند تازه درگذشته گرامی داشته شد.
منصور ضابطیان که اجرای برنامه را برعهده داشت،از حاضران خواست تا یک دقیقه به احترام عزت‌الله انتظامی سکوت کنند.
در ادامه محسن خان جهانی رییس دهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران در سخنانی کوتاه گفت: خانه سینمای ایران اکنون نام جامعه و اصناف سینمای کشور را بر خود دارد، جشن مستقل سینمای مستند ایران در دوره‌های بعدی به طور کامل صنفی خواهد شد و کارگردانان و تهیه کنندگان عضو خانه سینما می‌توانند در آن شرکت کنند.
او در ادامه گفت: در جشن امسال به موارد مختلفی از تخلفات در آثار برخورد کردیم که بدون قید و شرط از هر مرحله‌ای از انتخاب و داوری حذف شدند و در نهایت هیات رییسه جشن، هیات انتخاب و داوری با سلامت و بدون توجه به ملاحظه‌ای آثار را برگزیدند.
تندیس جایزه بهترین صدا با حضور محمدرضا دلپاک صدابردار سینمای ایران و داور این رویداد و با همراهی حسام اسلامی مستندساز و عضو هیات انتخاب جشن  به انسیه ملکی برای فیلم «در جست‌و جوی فریده» اهدا شد.
تندیس و دیپلم افتخار بهترین فیلم برداری به پویان آقا بابایی برای فیلم «اسرار دریاچه» تعلق گرفت که با حضور فتح الله امیری عضو هیات داوری و مستندساز و همراهی سید مهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی این جایزه اهداء شد.
تندیس بهترین تدوین با حضور سیف‌الله صمدیان هنرمند عکاس و دبیر جشن تصویر سال و سحر رضوی عضو هیات انتخاب به فرید دغاغله برای فیلم «۳۳۰ سی سی خاطره» رسید.
تندیس بهترین موسیقی با حضور هارون یشایایی تهیه کننده و بابک بهداد مستندساز به کیاوش صاحب نسق برای فیلم «زنبورک در گام مینور» تعلق گرفت و تندیس بهترین پژوهش و تحقیق با حضور علی علایی منتقد و عضو هیات انتخاب و محبوبه هنریان عضو هیات داوری به جواد وطنی برای فیلم «ورس» اهدا شد.
در شب سینمای مستند ایران با حضور ارد عطارپور،سعید رشتیان و فخرالدین سیدی از احمدرضا طائی پیشکسوت عرصه صدابرداری تجلیل شد. او ضمن تشکر از خانواده‌اش و حضار در جشن گفت: من هنوز باز نشسته نشده‌ام و روی پا هستم.
پس از آن از نورالدین نیک‌روش به عنوان پیشکسوت تحقیق و پژوهش با حضور علیرضا رضاداد،پدرام اکبری و مرتضی رزاق کریمی تقدیر شد.
پدرام اکبری در سخنانی گفت: نورالدین نیک‌روش فردی باهوش، نکته‌سنج، عاشق تاریخ و ادبیات است. او در کلاس‌هایش فقط تکنیک آموزش نمی‌دهد بلکه درس زندگی را به شاگردانش می‌آموزد. در ضمن او خیلی رفیق‌باز است. نیک‌روش در جنگ ویتنام ،اعراب و اسرائیل هم به عنوان تصویربردار حضور داشت و امیدوارم همچنان دانش و معنویت را به جوانان آموزش دهد.
مرتضی رزاق کریمی هم در سخنانی کوتاه گفت : تجلیل از بزرگان و جوان‌ترها همیشه باید در دستور کارمان باشد. جامعه ما بیش از هر چیز به محبت نیاز دارد.
نیک‌روش نیز ضمن تشکر از حضار بیان کرد: ۵۰ سال در این حرفه هستم و از تمام کسانی که به من آموخته‌اند، تشکر می‌کنم.
کانون بازنشستگان صداوسیما نیز از این پیشکسوت تجلیل کرد.
پس از تجلیل از این دو پیشکسوت،با توجه به فضای سینمای مستند به ابتکار دست‌اندرکاران این رویداد یک گروه موسیقی خیابانی به اجرای برنامه پرداختند و حضور این گروه در سالن مورد توجه قرار گرفت.
در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما ضمن بیان اینکه گروه‌های موسیقی خیابانی را خیلی دوست دارد، اظهار کرد: از احمد مسجدجامعی که به عنوان عضو فعال فرهنگی شورای شهر است، می‌خواهم که قدمی بردارد تا صدای ساز هنرمندانه این جوانان در گوشه گوشه این شهر جاری شود. باید در فضای شهر تغییرات جدی ایجاد شود.
او اظهار کرد:  جسارت همکاران سینمای مستند به ما در سینمای حرفه‌ای آموزش‌های جدی می‌دهد.این فضا به ما حکم می‌کند که توجه‌مان را به سینما فارغ از گروه‌بندی‌ها وسیع‌تر کنیم. خانه سینما یک وظیفه ملی به دوش دارد ،این خانه برای ایران است نه تهران.
شاهسواری در سخنانی کوتاه گفت: با مصوبه هیات مدیره خانه سینما یکی از ماموریت‌های جدی ما توسعه شعبه‌های خانه سینما در سراسر ایران است. نمی‌شود در تهران نشست و دیگران را فراموش کرد.
او همچنین از تقدیر احمدرضا طائی و نورالدین نیک‌روش اظهار خرسندی کرد.
در ادامه تندیس بهترین فیلم کوتاه مستند با حضور محمد کارت ،کیوان کثیریان و سام کلانتری به محمدرضا وطن دوست برای فیلم «لوتوس» تعلق گرفت.
در این بخش اعلام شد طبق نظر هیات داوران به علت به حدنصاب نرسیدن فیلم‌های کوتاه مستند ،نامزدی در این بخش وجود نداشته و تنها فیلم برگزیده را در مراسم معرفی شد.
تندیس بهترین کارگردانی فیلم نیمه بلند با حضور محمد تهامی نژاد ،رویا نونهالی و رامین حیدری فاروقی به ارد عطارپور برای فیلم «پرسپولیس- شیکاگو» اهداء شد.
رامین حیدری فاروقی پس از اعلام این فیلم برگزیده گفت: اگر فرصت را غنیمت بشماریم و سینما و مستند را با هم ببینیم و خوب آن را تبیین کنیم، حتما به نفع سرزمین‌مان خواهد بود. جامعه‌ای که سند نداشته باشد اعتمادش را از دست می‌دهد و بعد اعتماد به نفسش را.
همچنین تندیس بهترین مستند نیمه بلند با حضور محمد اطبایی ،رضا درمیشیان و شهرام درخشان به محمدصادق دهقانی برای فیلم «تالان» اهداء شد.
در ادامه، محسن امیریوسفی کارگردان و عضو هیات داوری جشن مستقل سینمای مستند ایران که روی صحنه دعوت شد ، در سخنانی گفت: در این جشن از همه دیدگاه‌های سینمای مستند فیلم‌های خوبی دیدم. مستندسازان سینمای ایران سال‌های سال کار کردند و فیلم‌هایشان را عرضه کردند، مهمترین قسمت دیده شدن این فیلم‌هاست. در همه جای جهان تلویزیون هر کشوری وظیفه دیده شدن فیلم‌ها را برعهده دارد. امیدوارم پس از این ۴۰ سال که از تاسیس صداوسیما می‌گذرد، گونه‌های مختلف مستند امکان دیده شدن در این رسانه برای شان فراهم شود.
کارگردان «آشغالهای دوست داشتنی» در پایان سخنانش گفت: شاید ۱۰ تا ۲۰ درصد این فیلم‌ها که در این جشن برگزیده شدند، فرصت پخش در تلویزیون را داشته باشند. امیدوارم تا دیر نشده است صداوسیما صدای مردم را بشنود.
دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم بلند نیز به آزاده موسوی و کورش عطایی برای فیلم «درجست و جوی فریده» و تندیس بهترین کارگردانی فیلم مستند بلند به مریم سپهری برای فیلم «زنبورک در گام مینور» تعلق گرفت.
جوایز این بخش را محسن امیر یوسفی ،مازیار میری و علیرضا تابش مدیرعامل فارابی اهداء کردند.
در بخش پایانی اهدای جوایز دهمین جشن مستقل سینمای مستند ایران با حضور کتایون شهابی عضو هیات داوری و فرشته طائرپور تهیه کننده ،احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران و منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما جوایز اهداء شد.
فرشته طائرپور تهیه کننده سینما پیش از اعلام بهترین فیلم مستند بلند خطاب به ذوالفقاری نماینده مجلس که در مراسم حاضر بود، گفت: قصه سینما را به مجلس بیاورید. مجلسی‌های ما نسبت به سینما همدلی کافی ندارند. ما از کمیسیون فرهنگی مجلس خیلی انتظارها داریم. امیدوارم این کمیسیون به عنوان حامی سینمای ایران به همه ابعاد سینما همدلی بیشتری داشته باشد.
دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند به طلا آزادروش برای فیلم «خرامان» تعلق گرفت و تندیس بهترین فیلم مستند بلند به سودابه بیضایی و کاوه فرنام برای فیلم «مثل اسمم پگاه» اهدا شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما