دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۲
کد مطلب : ۱۳۲۶۶

نمایش دو فیلم مستند کلاسیک در جشنواره سلامت

۰
نمایش دو فیلم مستند کلاسیک در جشنواره سلامت
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، این آثار مستند در کنار سه فیلم سینمایی دیگر با موضوع سلامت، در بخش ویژه‌ی کلاسیک سومین جشنواره فیلم سلامت روی پرده رفته و مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند.
نمایش آثار کلاسیک ایرانی مرتبط با حوزه سلامت از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و نشست نقد و بررسی این آثار نیز از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در ایام برگزاری جشنواره فیلم سلامت پیش‌بینی شده است.
این فیلم‌ها به ترتیب روز نمایش عبارتند از: خون‌بازی (رخشان بنی‌اعتماد)، خانه سیاه است (فروغ فرخزاد)، بودن یا نبودن (کیانوش عیاری)، دایره مینا (داریوش مهرجویی)، نیش دارو (منوچهر انور)
گفتنی است: «خانه سیاه ‌است» در سال ۱۳۴۲ در پی دیدار فروغ فرخزاد از آسایشگاه جذامیان بابا باغی تبریز ساخته شد. وی طی ۱۲ روز زندگی در این جذام‌خانه، موفق شد با جلب اعتماد جذامی‌ها، دوربین سلیمان میناسیان را تا حد ممکن به آنها نزدیک کرده و از لحظه‌های عادی و روزمره تا لحظات استثنایی زندگی آنها فیلم بگیرد.
«خانه سیاه است» برای نخستین بار در بهمن ۱۳۴۱ در کانون فیلم ایران به نمایش درآمد. این فیلم مستند در نظرسنجی سال گذشته نشریه سینمایی معتبر سایت اند ساوند از ۳۴۰ منتقد سینما، جایگاه نوزدهم را در میان بهترین فیلم‌های مستند تاریخ سینما کسب کرد.
مستند «نیشدارو» نیز در سال ۱۳۴۳ توسط منوچهر انور ساخته شده و به فعالیت‌های موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی می‌پردازد. این موسسه فعالیت خود را در سال ۱۳۰۳ تحت نظارت وزارت کشاورزی وقت با تحقیقات پیرامون راه‌های مبارزه با بیماری طاعون گاوی شروع کرد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز علمی و تحقیقاتی کشور شناخته می شود.
* سومین جشنواره ملی فیلم سلامت با هدف نمایش آثار ایرانی با محوریت نقش سلامت در زندگی انسان و با شعار «سلامت برای همه؛ اجتماعی شدن سلامت» از تاریخ ۱ تا ۵ شهریور ۹۷ به دبیری دکتر محمد کیاسالار در پردیس سینمایی چارسو برگزار می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما