شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب : ۱۳۲۴۶

شهرام علیزاده: جشنواره مستند آذربایجان تنها مختص سینماگران بومی نیست

۰
شهرام علیزاده: جشنواره مستند آذربایجان تنها مختص سینماگران بومی نیست
شهرام علیزاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی" اظهار کرد: هدف از برگزاری نخستین جشنواره استانی فیلم مستند آذربایجان، بازنمایی تاریخ و فرهنگ جامعه آذربایجان، صیانت از هویت ملی مبتنی بر انگاره‌های دینی، ایرانی و بومی، تقویت سینمای مستند خلاق آذربایجان و آشنایی فیلمسازان استان با تحولات نوین سینمای مستند ایران است.
وی افزود: این جشنواره شامل بخش مسابقه استانی، نگاه ویژه، بخش‌های جنبی و کارگاه تخصصی است.
دبیر جشنواره مستند آذربایجان یادآور شد: رهبر قنبری فیلمساز باتجربه‌ی آذری، در حاشیه این جشنواره کارگاهی با عنوان «از ایده تا کارگردانی» برگزار خواهد کرد.
علیزاده در ادامه گفت: «نگاه ویژه» بخش دیگری از این جشنواره است که در آن چهار موضوع مقاومت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، حمایت از کالای ایرانی، چشم‌انداز سرزمین زیبای آذربایجان (تبریز ۲۰۱۸) و محیط ‌زیست مورد توجه قرار گرفته است. از میان فیلم‌های ارسالی به این بخش ۵ فیلم انتخاب خواهند شد که از میان آن‌ها به یک فیلم در اختتامیه جایزه‌ای اهدا می‌شود.
این مستندساز باتجربه‌ی تبریزی پیرامون انتخاب و داوری آثار بخش مسابقه جشنواره هم گفت: پس از اعلام فراخوان، تعداد ۱۴۷ فیلم به دبیرخانه جشنواره رسید که زهرا صنم‌نو، فرهود کرمی و محمد احسانی بعنوان اعضای هیات انتخاب، فیلم‌های بخش مسابقه را برگزیدند. ضمن اینکه آقایان مهرداد اسکویی، مصطفی رزاق‌کریمی، رهبر قنبری، یدالله نوعصری و دکتر مطلب‌زاده هم اعضای هیات داوران این رویداد هستند.
وی درباره‌ی بخش‌های جنبی دوره‌ی نخست جشنواره مستند آذربایجان گفت: برنامه‌هایی چون نکوداشت استاد کامران شیردل، مروری بر آثار مصطفی رزاق‌کریمی، تجلیل از رحیم مرتضی‌وند، مروری بر مستندهای منتخب استان اصفهان، نمایش مستندهای پرتره از مشاهیر و مفاخر آذربایجان‌شرقی، از دیگر بخش‌های این دوره‌ی جشنواره است.
دبیر جشنواره مستند آذربایجان یادآور شد: از سال آینده این رویداد بصورت منطقه‌ای و با حضور مستندسازان استان‌های زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان و قزوین برگزار می‌شود؛ سپس به دنبال برگزاری دوسالانه‌ی جشنواره با حضور کشورهای همسایه همچون ترکیه و جمهوری آذربایجان که اشتراکات فرهنگی و زبانی نیز داریم، خواهیم بود.
شهرام علیزاده در پایان گفت: خانه سینمای مستند تبریز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نخستین جشنواره استانی فیلم مستند آذربایجان را از ۵ تا ۸ شهریورماه ۹۷ در تبریز برگزار می‌کند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما