يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب : ۱۳۲۲۵

نکوداشت «کامران شیردل» در جشنواره فیلم مستند آذربایجان

۰
نکوداشت «کامران شیردل» در جشنواره فیلم مستند آذربایجان
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، نخستین جشنواره استانی فیلم مستند آذربایجان از تاریخ ۵ تا ۸ شهریورماه ۹۷ در شهر تبریز برگزار می‌شود و در آیین اختتامیه این جشنواره به پاس خدمات کامران شیردل در عرصه سینمای مستند، از این مستندساز تقدیر خواهد شد.
در حاشیه این نکوداشت، مستندهای «بوم سیمین»، «ندامتگاه»، «تهران پایتخت ایران است»، «قلعه»، «اون شب که بارون اومد» و «تنهایی اول» به کارگردانی کامران شیردل نمایش داده خواهند شد.
کامران شیردل متولد سال ۱۳۱۸ در تهران، فارغ‌التحصیل معماری و شهرسازی از دانشگاه رم ایتالیا و سینما از مرکز تجربه‌های سینمایی رم است.
وی در سال ۱۳۴۳ با ساختن فیلم مستند «آئینه‌ها» به عنوان پایان نامه تحصیلی خود، از مرکز تجربه های سینمایی رم فارغ‌التحصیل شد و قدم به سینمای مستند گذاشت و طی ۶ دهه، بیش از ۲۰ فیلم مستقل و ۱۰۰ اثر مستند صنعتی و تبلیغی را کارگردانی و تهیه کرد.
برخی از آثار مستند شیردل عبارتند از: بوم سیمین، ندامتگاه، تهران پایتخت ایران است، قلعه، اون شب که بارون اومد، پیکان، دوبی، گاز آتش باد، طرح گناوه، فولاد مبارکه، پلی‌اکریل، تنهایی اول و...
در پرونده‌ی فیلمسازی کامران شیردل، کارگردانی فیلم سینمایی «صبح روز چهارم» با اقتباسی آزاد از فیلم «از نفس افتاده» ژان لوک گدار هم دیده می شود.
این فیلمساز در سال ۱۳۷۸ جشنواره سینمای مستند کیش را تاسیس کرد و جریان نوینی در سینمای مستند ایران به راه انداخت.
از جشنواره‌ها و مراکز فرهنگی که فیلم‌های شیردل را به نمایش گذاشته و از او تقدیر به عمل آورده‌اند، می‌توان به جشنواره‌های سینمادورئل، لایپزیگ، انستیتو فیلم بریتانیا، دانشگاه ‌UCLA، برنامه «سیمای شهر تهران» در پاریس، جشنواره سینمای مستند بیروت و جشنواره فیلم لوکارنو که در آخرین دوره خود در بخشی با عنوان Front News چهار مستند او را در میان ۸۷ فیلم برگزیده ۱۰۵ سال تاریخ سینمای جهان به نمایش گذاشت، نام برد.
کامران شیردل نخستین فیلمساز ایرانی است که نشان شایستگی ایتالیا را برای کارگردانی فیلم‌هایی چون «اون شب که بارون اومد» از سفارت این کشور در تهران، در اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۹ دریافت کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما