دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
کد مطلب : ۱۳۱۴۵

نمایش مستند «معرف» در هجدهمین جشنواره «افق های نو» لهستان

۰
نمایش مستند «معرف» در هجدهمین جشنواره «افق های نو» لهستان
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی»، جشنواره فیلم افق‌های نو لهستان از سال ۲۰۰۱ تاسیس شده و ژوئیه هر سال در شهر وروتسواف لهستان برگزار می‌شود.
این جشنواره به نمایش آثار کارگردان هایی می‌پردازد که در مقابل روش‌های مرسوم ایستاده و زبان ویژه خود را خلق کرده اند.
هدف اصلی این جشنواره معرفی سینمای غیرمتعارف و تلاش در به چالش کشیدن مخاطبان هنر هفتم در ارائه تجارب جدید اعلام شده‌است.
جشنواره‌ی «نیو هورایزون» یا افق های نو که ازتاریخ ۲۶ ژوئیه تا پنجم اوت (چهارم تا چهاردهم مرداد ماه ) برگزار می شود، امسال و در بخش ویژه‌ای با عنوان «موج دیگری از سینمای ایران» به تریلرهای سورئال، داستانهایی بغرنج و پیچیده، سینما ژانر، فیلم های تجربی در زمینه‌ی هنرهای تجسمی و فیلم‌های مستندی که دنیایی غریبانه‌تر از سینمای داستانی را نشانمان می دهند؛ خواهند پرداخت.
گفتنی است؛ امسال در هجدهمین دوره این جشنواره بخشی به مرور آثار 'اینگمار برگمان' کارگردان شهیر سوئدی و بخشی نیز به نمایش آثار 'سینماگران معاصر ایران' اختصاص داده شده است که در آن فیلم هایی هم چون کوپال، خوک، هجوم، دلربا، خفگی، ناپدیدشدن، درساژ و ... به نمایش درمی آیند.
معرف مستندی به مدت ۶۱ دقیقه و درباره‌ی چند زن است که به اتفاق هم و با روش‌های تجربی دفتر همسریابی کوچکی را در تهران اداره می‌کنند.
وب‌سایت رسمی جشنواره در یادداشتی به قلم «اوا شابوسکا» درباره‌ی فیلم معرف آورده: «گفته می شود که عشق چشم و گوش آدم را کور می کند، پس یک معرف باید با هوشیاری شرایط را ارزیابی کرده و در بازار افراد جویای ازدواج که سازوکار عرضه و تقاضا در آن حاکم است، پرونده‌ی گزینه های مناسب برای هر مراجعه کننده را غربال کند. بازاری بسیار سنتی که در آن تمامی قدرت در دستان مردان است و آنها هستند که بیشترِ شرایط را تعیین می کنند. در نتیجه ممکن است نصیحت های یک معرف - به ویژه نصیحت‌هایش برای زنان مسن‌تر یا مطلقه، قدیمی و یا ظالمانه به نظر بیایند. زنانی که گزینه های چندانی پیش‌رویشان نیست و مجبورند که با ازدواج با مردان بسیار مسن‌تر از خودشان کنار بیایند و چشمشان را بر رفتارهای خیانت آمیز آنها ببندند. فیلم آزادی مقدم نشان می‌دهد که نظام مردسالار در شکل بی‌نقاب و خالص خودش چطور کار می کند. از سوی دیگر با یادآوری اینکه در هالیوود یک بازیگر زن ۳۷ ساله را برای بازی در نقش یک زن ۵۰ ساله خیلی مسن می‌دانند، پیام فیلم معرف در دیدگاهمان خیلی بیشتر جهانی به نظر می‌آید.»
پیش از این، معرف در بیست و پنجمین جشنواره فیلم مستند هات‌داکس و یازدهمین جشنواره فیلم مستند سینما حقیقت به نمایش درآمده است.
عوامل این مستند عبارتند از: نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده: آزادی مقدم - فیلمبردار: آزادی مقدم - تدوین‌گر: آزاده سلیمیان - میکس صدا: انسیه ملکی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما