يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب : ۱۳۰۴۸
مستند «دلبند» به کارگردانی «یاسر طالبی» آماده نمایش می‌شود؛

قصه‌ی زندگی دشوار اما دلخواه یک مادر ۸۰ ساله

۰
قصه‌ی زندگی دشوار اما دلخواه یک مادر ۸۰ ساله
به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، یاسر طالبی درباره‌ی موضوع مستند «دلبند» توضیح داد: این مستند قصه‌ی زندگی دشوار اما دلخواه يك مادر هشتاد ساله و تنها به نام فیروزه است؛ پيرزنی که زندگی منحصر به فردی در دل رشته کوه‌های البرز دارد. او همراه با گله گاوهایش، به تنهایی در دامنه کوه زندگی می‌کند و علی‌رغم اصرار فرزندان و دوستان خود حاضر نیست محل زندگی‌اش را ترک کند.
وی ادامه داد: اين فيلم چهار فصل زندگی فيروزه در بستر مهربانی، تلاش، شجاعت و قدرتش در برخورد با موانع پيش‌رو را بازگو می‌کند. فيروزه آگاهانه اين سبك زندگی را انتخاب كرده و خوشبختی زندگی را در قناعت، کار و تلاش می‌داند.


این مستندساز مهم‌ترین ویژگی که زندگی فیروزه را نسبت به دیگر زنان همسان وی متفاوت کرده است، عشق دانست و افزود: عشق در لایه‌های پنهان و پیدای زندگی این پیرزن نمایان است و هرچند که شرایط زندگی از او زنی سرسخت و مقاوم ساخته، اما در مقابل عشق همچنان انعطاف‌پذیر و شکننده است؛ تا جایی که حاضر است بخاطر عشق و علاقه‌ا‌ی که به گاوهایش دارد، از انتخاب زندگی بهتر برای آسایش و راحتی خود دست بردارد.
کارگردان «دلبند» در توضیح انگيزه‌اش برای ساخت این مستند گفت: کشف رمز و راز زندگی ساده‌ی فیروزه و نگرش عمیقش نسبت به حیات و ارتباط با طبیعت پیرامونی و دلبستگی به گاوهایش، دلیل اصلی ساخت این فیلم است. عشق همیشه رنج دلخواه را به همراه دارد؛ در واقع آدمی رنج را بخاطر عشق نمی‌بیند...
طالبی در پایان خاطرنشان کرد: «دلبند» را با یادی از مادربزرگم ساختم. «فیروزه» آیینه‌ی تمام‌نمای همه‌ی زنان سخت‌کوش ایرانی‌ست.


گفتنی است که عوامل تولید مستند «دلبند» عبارتند از: فیلمبردار و کارگردان: یاسر طالبی، تهیه‌کننده: الهه نوبخت، پژوهشگر: دكتر علی رمضانی‌پاجی، نويسنده سرگذشت: فرزانه فتحی، صدابردار: میثاق مدانلو، صداگذار: حسین ابوالصدق، تدوین‌گر: رضا شیروانی، آهنگساز: اکبر رستگار، مدير توليد: الهام نوبخت، مدير تداركات: صفر طالبی دادوكلايی، طراحی پوستر و رنگ‌آميزی تصاوير: محمد رضايی، نقاشی پوستر: حميدرضا درواری، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما