شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۰
کد مطلب : ۱۲۹۴۹

مستند «ما می‌توانیم قهرمان باشیم» از مراکش، برنده جایزه بزرگ جشنواره «هات‌داکس» شد

۰
مستند «ما می‌توانیم قهرمان باشیم» از مراکش، برنده جایزه بزرگ جشنواره «هات‌داکس» شد
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از ایسنا، بیست و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی «هات‌داکس» به عنوان مهترین رویداد سینمایی مستند در آمریکای شمالی، جایزه اصلی هیات داوران را برای بهترین اثر مستند بین‌الملل به فیلم «ما می‌توانیم قهرمان باشیم» We Could Be Heroesبه کارگردانی «هیند بنساری» از مراکش اعطاء کرد.
این مستند که اولین نمایش جهانی خود را در جشنواره «هات‌داکس» تجربه می‌کرد، روایتگر داستان زندگی «عزالدین نوری» ورزشکار مراکشی و برنده دو مدال طلای پارالمپیک است که از سوی مقامات ورزشی این کشور رها می‌شود و در حالی که خود ر ا برای المپیک ۲۰۱۶ ریو آماده می‌کند، همزمان مبارزه‌ای را برای حقوق برابر و احترام آغاز می‌کند.
جایزه ویژه هیات داوران این رویداد معتبر سینمایی هم بصورت مشترک به «زمزمه‌های حقیقت به قدرت» ساخته «شاملا سیدات» از آفریقای جنوبی و فیلم ایتالیایی «باد شوابن» به کارگردانی «کورادو پونزی» رسید.
همچنین «یک دانایی کوچک» ساخته «یوی کانگ» نیز برنده جایزه بهترین مستند بلند کانادایی شد و جایزه فیلمساز نوظهور بین‌المللی به «الن بوگارین» و «جاناتان بوگارین» برای فیلم «۳۰۶ هالیوود» اعطاء شد.
جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «هات‌داکس» کانادا مهمترین و بزرگترین جشنواره فیلم و بازار مستند در آمریکای شمالی است. این رویداد که یکی از مهمترین مکان‌ها برای مشاهده و بحث پیرامون مستندهای برجسته سال است، برای ترویج و تولید باکیفیت فیلم مستند در جهان و کانادا پایه‌گذاری شده است و هر ساله بیش از ۲۰۰ فیلم در این جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود و به طور معمول بیش از دو هزار نفر مستندساز، تهیه‌کننده، خریدار و توزیع‌کننده در جهان حضور دارند.
نماینده سینمای مستند ایران در بیست و پنجمین دوره جشنواره «هات‌داکس» کانادا، فیلم مستند «معرف» ساخته «آزادی رضائیان‌مقدم» بود که در بخش اصلی به نمایش درآمد. در این فیلم مستند با نحوه‌ی کار در یک دفتر همسریابی آشنا می‌شویم.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما