دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب : ۱۲۹۴۲

تهامی‌نژاد: «کفافی» پیشگام فیلمبرداری مستند و انیمیشن بود

۰
تهامی‌نژاد: «کفافی» پیشگام فیلمبرداری مستند و انیمیشن بود
این پژوهشگر، مترجم و مستندساز پیشکسوت ایران در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، پیرامون درگذشت اسدالله کفافی یادآور شد: وی در اوایل دهه ۳۰ جزو اولین دانشجویان مدرسه سیراکیوز در ایران بود. در آن زمان سازمان سمعی و بصری اداره هنرهای زیبا که قبل از وزارت فرهنگ و هنر تاسیس شده بود، کلاسی برای آموزش فیلمسازان تشکیل داد و او در زمرۀ فارغ‌التحصیلان آن مدرسه است.
او ادامه داد: کفافی بعدها جز نخستین بنیانگذاران بخش سینمایی سازمان سمعی و بصری نیز شد. در واقع همان فارغ‌التحصیلان مدرسه «سیراکیوز» مدیریت و اداره بخش‌های مختلف آن سازمان را به عهده گرفتند و می‌توان گفت که سینمای دولتی با همت ایرانیان را راه‌اندازی کردند. همین دانشجویان به اتفاق تنی چند از اساتید آن دوره، اولین دوره آموزش حرفه‌ای سینما را نیز در سال ۱۳۳۹ در هنرهای زیبا برگزار کردند که آقای کفافی از اساتید آن کلاس و مدیر برگزارکنندۀ دوره بود.
تهامی‌نژاد درباره سابقه فعالیت این هنرمند افزود: اسدالله کفافی از اولین فیلمبرداران انیمیشن در ایران است. او بعد از آنکه یک واحد انیمیشن راه افتاد، با یک دستگاه ساده اولیه انیمیشن‌هایی را فیلمبرداری کرد و تا آنجا که می‌دانم تا اواسط دهه چهل به این فعالیت مشغول بود. چند فیلم با عنوان فیلمبردار نیز از او باقی مانده؛ از جمله «زندگی سربازی» ساخته ابراهیم حوریانی که دارای کیفیت و کنتراست سیاه و سفید درجه یک است.
این هنرمند پیشکسوت با بیان اینکه "او از پیشگامان حوزه فیلمبرداری مستند هم بود" افزود: یکی دیگر از اولین و قدیمی‌ترین کارهای کفافی فیلمبرداری مستند «بهزاد آفریننده رنگ‌ها» به کارگردانی محمدقلی سیار است که درباره استاد حسین بهزاد نقاش و مینیاتوریست ایرانی است. بنابراین او از پیشگامان حوزه مستندسازی نیز به حساب می‌آید.
تهامی‌نژاد در پایان گفت: در جریان هفته فیلم که به همت انجمن مستندسازان در دوره خانم ناهید رضایی (دی‌ماه ۱۳۸۳) در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، ایشان به اتفاق هم دوره‌ای‌های دیگرشان از جمله آقایان علی دادرس، ارحام صدر، رضا میرهاشمی و دارایی، روی صحنه آمدند. من گردانندۀ آن جلسه بودم. او در آن جلسه با نسل دیگری از مستندسازان به گفتگو پرداخت و در آنجا گفت که دارای دکترای ادبیات عرب است و در همان سال‌ها (دهه ۸۰) از معاونین دانشگاه آزاد اسلامی بود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما