شنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب : ۱۲۹۲۸
مستندساز ایتالیایی:

مستندسازان ایرانی خیلی خوشبخت هستند

۰
مستندسازان ایرانی خیلی خوشبخت هستند
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از خبرگزاری ایرنا، مانیینی در حاشیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: کسانی که می خواهند در ایران مستندساز شوند، انسان های خیلی خوشبختی هستند. چون یک مستندساز باید موزه های مختلفی را ببیند تا بتواند فیلم های مستند بسازد و ایران پر از موزه های بسیار زیباست که برای مستندسازی قابل استفاده است.
وی که به عنوان نخستین زن مستندساز ایتالیا پس از جنگ دوم جهانی شهرت یافته است، افزود: رفتن به موزه و دیدن آثار تاریخی در موزه ها می تواند به مستندسازان ایده بدهد.
این پیشکسوت عکاسی و ساخت مستند در ایتالیا افزود: البته مستندسازان ایرانی علاوه بر استفاده از موزه های فراوان، شاعری همچون فردوسی دارند و اگر اشعار این شاعر بزرگ را بخوانند و در ذهن خود بسپارند، می توانند با ریتم و آهنگ اشعار فردوسی به ساخت مستندهایی بپردازند که فیلم هایی فوق العاده خواهد شد.
مانیینی درباره اهمیت فیلم مستند گفت: در همه جای دنیا مرسوم است که مردم برای سرگرمی به تماشای فیلم می نشینند و به همین دلیل به سراغ فیلم های داستانی و سینمایی می روند و بیشتر مردم جهان تصور می کنند که فیلم های مستند سرگرم کننده نیستند و به همین دلیل به سراغ این فیلم ها نمی روند در حالی که این تلقی اشتباه است.
وی تاکید کرد: فیلم های مستند به انسان یک تصویر واقعی می دهد و این مساله مهمترین چیزی است که هنگام دیدن فیلم با آن روبه رو می شوید.
این مستندسازی ایتالیایی درباره سابقه کاری خود گفت: من به مستندهایی می پردازم که به موضوع زن در ایتالیا اختصاص دارد و طی ده ها سال با ساختن چنین فیلم های مستندی توانستم ثابت کنم که زنان نیز می توانند فیلم بسازند و جذابیت کارهای من در این است که زنان کاری را برای زنان انجام می دهند.
وی که در زمان حمله آمریکا به ویتنام در ویتنام شمالی حضور داشته، اظهار داشت: من در آن زمان در شمال ویتنام زندگی می کردم و می خواستم به کمک همسرم مستندی از جنگ ویتنام بسازم. البته مستندی که مربوط به جنگ میان جنوب و شمال ویتنام بود. در آن زمان در جنوب ویتنام همه چیز آمریکایی بود و در شمال همه ویتنامی بودند ولی کسانی که در شمال ویتنام بودند، توانستند هم فرانسوی ها و هم آمریکایی ها را شکست دهند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما