سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب : ۱۲۸۹۶

مهدویان: درباره‌ی واقعه‌ی هفتم تیر موضوعات چالش برانگیزی وجود داشت

۰
مهدویان: درباره‌ی واقعه‌ی هفتم تیر موضوعات چالش برانگیزی وجود داشت
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از ایسنا، محمدحسین مهدویان طی سخنانی در مراسم اکران دانشجویی مستند «ترور سرچشمه» که روز دوشنبه ۲۷ فروردین ماه در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه از مناظر و وجوه مختلفی می‌توان به واقعه هفتم تیر پرداخت گفت: ما به این نتیجه رسیده بودیم که با یک فیلم نمی شود تمام ابعاد این واقعه را نمایش داد و البته این موضوع سبب نشد که از ساختن فیلم صرف نظر کنیم و امیدوارم این فیلم، فتح بابی و بهانه ای برای شکل گیری بحث ها درباره آن واقعه و ساخت فیلم درباره آن باشد.
وی افزود: جایگاه دکتر بهشتی به عنوان نفر دوم انقلاب که ریشه‌هایش به تفکرات ایشان بازمی‌گشت یکی از دلایل اصلی پرداخت ما به واقعه هفتم تیر ۱۳۶۰ بود، تا جایی که اگر ایشان زنده می ماند، ممکن بود که تغییراتی در شیوه اداره حکومت به وجود می‌آمد.
مهدویان با اشاره به اینکه موضوعات چالش برانگیزی هم درباره واقعه هفتم تیر وجود داشت که نمی‌توان به آن پرداخت، گفت: ما اگر توانسته باشیم توجه مردم را مجددا به موضوع هفتم تیر جلب کرده باشیم و آنان را نسبت به این واقعه کنجکاو کرده باشیم به نظرم کافی است.
کارگردان مستند «ترور سرچشمه» با بیان اینکه ایده ساخت این فیلم را پیش از «ماجرای نیمروز» در سر داشته است، گفت: برای ساخت این فیلم از ابتدا در ذهنم این نکته وجود داشت که مستند فعلی، در واقع بازخوانی یک پرونده است که شاید بتوان هنوز آن را از لحاظ حقوقی پرونده ای باز دانست.
وی ادامه داد: فرمی که برای روایت این مستند در نظر گرفتم این بود که مصاحبه شوندگان در برابر دوربین و رو به مخاطب بنشینند و درباره آنچه در روز هفتم تیر رخ داد، توضیح دهند، به شکلی انگار همه کسانی که در آن ماجرا مسئولیتی داشته یا شاهدش بودند برای مردم بعد از سال‌ها توضیحاتی ارائه می کنند.شاید باید جمهوری اسلامی همان شکلی را داشته باشد که شهید بهشتی ترسیم می کند. شاید اگر بسیاری از نظرات ایشان در کشور اجرا می شد، امروز ما شاهد این مشکلات در کشور نبودیم. خیلی از افرادی که امروزه نقش اپوزیسیون را به خود گرفته اند، راهی را توصیه می‌کنند که از چهل سال پیش شروع شده بود و اجرای قانون اساسی را طلب می کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما