کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

در آیین نکوداشت سید شهیدان اهل قلم مطرح شد

اگر مرتضی آوینی زنده بود چه می‌کرد؟

21 فروردين 1397 ساعت 10:14

رضا برجی عکاس و مستندساز جنگ در بیست وپنجمین مراسم گرامیداشت شهادت مرتضی آوینی گفت: ۳۰ سال پیش یکی از مشکلات مرتضی آوینی، پخش فیلم‌هایش بود، هنوز هم ما بعد از این همه مدت این مشکل را داریم.


به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینما تجربی» به نقل از ایسنا، مراسم گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی با عنوان "داغ شقایق" عصر دوشنبه ۲۰ فروردین ماه در بنیاد فرهنگی روایت فتح با حضور سردار علی فضلی - جانشین سازمان بسیج مستضعفان، نصرالله پژمانفر - نماینده مجلس شورای اسلامی، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد - مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مرتضی رزاق کریمی - قائم مقام مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و همچنین تعدادی از همرزمان و همکاران آوینی در روایت فتح مانند مرتضی شعبانی، اصغر بختیاری، رضا سلطان‌نژاد و... برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را حسین محمودیان، راوی مستندهای روایت فتح و از اعضای واحد تبلیغات لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله بر عهده داشت، رضا برجی مستندساز و عکاس جنگ با حضور در جایگاه بیان کرد: خوشحالم که بعد از چندین سال دوباره در جایی گردهم آمدیم که خود آقامرتضی حضور داشت. اینجا شاید اگر دلی بشکند، صدای مرتضی را هم بشنود.

او ادامه داد: یکی از مواردی که خیلی‌ها از من می‌پرسند، این است که اگر الان آقا مرتضی بود چه کار می‌کرد؟ در پاسخ می‌توان گفت، البته اگر تا الان او بود و می‌گذاشتند تا الان برسد. در ماه‌های آخر قبل از شهادتش من از چیزی عصبی بودم و به او گفتم. او جواب داد که من وقتی از خیابان سمیه می‌آیم و می‌خواهم وارد حوزه هنری شوم، تعدادی برای اینکه با من روبه‌رو نشوند، از در دیگر خارج‌ می‌شوند و الان فقط پنج رفیق برای من باقی گذاشته‌اند.

برجی افزود: در ماه‌های آخر و قبل از شهادتش، حملات به مرتضی خیلی شدید بود. بعدها یکی از آنها که مخالف او بود، گفت که من اشتباه فکر می‌کردم. نمی‌دانستم او ۳۰، ۴۰ سال جلوتر از الان را می‌دید. اگر الان او بود اولین کاری که می‌کرد، می‌گفت که همه زیر یک سقف جمع شوند. الان هجوم دشمن وحشتناک است اما ما دستی به خاکستر نداریم، چه رسد به آتش. مساله مالی هم نیست که اگر به تلویزیون تا سقف هم پول بدهند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

این‌ مستندساز با اشاره به اینکه شهید آوینی می‌گفت که ما از حریم دین دفاع می‌کنیم و وسیله‌مان هم دوربین است، اضافه کرد: بعد از شهادتش فهمیدند که مرتضی آوینی چندین ماه پول بچه‌های مجله سوره را از جیبش داد و در پایان هم خدا اجرش را داد و کربلایش را پیدا کرد.

او در ادامه قسمتی از صحبت‌های مرتضی آوینی را خواند و گفت: مشکل اکنون ما پخش فیلم‌هایمان است، ۳۰ سال پیش هم آقامرتضی همین مشکلش بوده است. من در جنگ ۳۳ روزه دوربینم بهتر از دوربین شبکه خبری CNN بود، بنابر این ما مشکل ابزار نداریم.

سپس کلیپی از صحبت‌های شهید حججی و همچین لحظات مستندسازی شهید آوینی پخش شد و در ادامه نمایشی با مضمون بخش‌هایی از زندگی شهید آوینی اجرا شد. اصغر نقی‌زاده، ابوالفضل همراه از بازیگران این‌ نمایش بودند.

در ادامه شهریار زرشناس - پژوهشگر و منتقد - با حضور در جایگاه بیان کرد: شهید آوینی متفکر انقلابیِ متعهدِ دوران گذار است. او به عنوان یک متفکر ظهور کرد و بالید و اگر این وجه از او را درک نکنیم او را به درستی نفهمیدیم و فیلم‌ها و نوشته‌هایش را درک نمی‌کنیم. او نظر و عمل را با هم جمع کرده بود. او در نوشته‌هایش معضلاتی را آورده است که دقیقا مشکلات الان ما است. از نمونه‌های آن می‌توان به جهت داری در علوم به خصوص علوم انسانی و اقتصاد سرمایه داری شبه مدرن اشاره کرد.

او اضافه کرد: مرتضی آوینی، مدیری بود که هر کس می‌توانست به راحتی به او رجوع کند. او مدیر انقلابی‌ای بود که حقوق معمولی داشت. او در هر جایی که بود، چه در فیلمسازی و چه در ژورنالیستی، ژست روشنفکرانه نگرفت. او در آن فضا، مانند این بود که در غربت است.
زرشناس با اشاره به صحبت‌هایی که امروزه درباره شهید آوینی می‌شود، گفت: این شبهه وجود دارد که آیا مرتضی روشنفکر شده بود؟ در پاسخ باید گفت از او یک سطر، فریم عکس یا فیلم پیدا نمی‌کنید که بوی عبور از انقلاب بدهد. روشنفکران به دنیا وابسته‌اند و به فرشتگان و خدا معتقد نیستند بنابر این او از این دسته نبود. او می‌گفت که من از انتهای یک راه طی شده با شما صحبت می‌کنم. او از شهرداری و وزارت ارشاد آن زمان هم انتقاد داشت و بیان‌شان می‌کرد. او تفکرش را تحت تاثیر امام و قرآن می‌دانست.


کد مطلب: 12878

آدرس مطلب :
http://www.cinematajrobi.ir/news/12878/اگر-مرتضی-آوینی-زنده-می-کرد

سینما تجربی
  http://www.cinematajrobi.ir