دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب : ۱۲۷۷۹

«من سیاه کثیف تو نیستم» بهترین فیلم مستند جایزه بفتا 2018 شد

۰
«من سیاه کثیف تو نیستم» بهترین فیلم مستند جایزه بفتا 2018 شد
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی؛ مراسم هفتاد و یکمین دوره اعطای جوایز بفتا، شامگاه گذشته در سالن رویال آلبرت هال لندن برگزار شد و در بخش بهترین اثر مستند، فیلم «من سیاه کثیف تو نیستم» I am not your Negro به کارگردانی «رائول پک» موفق به کسب عنوان بهترین فیلم مستند سال شد.
در خلاصه موضوع این فیلم مستند آمده است: رائول پِک، فیلمساز برجسته، برای ساخت مستند تکان‌دهنده‌ی «من سیاه کثیف تو نیستم» مجموعه آثار منتشر شده و منتشر نشده «جیمز بالدوین» را زیر و رو کرده و بخش‌هایی از کتاب‌ها، مقالات، نامه‌ها، یادداشت‌ها و مصاحبه‌های نغز وی را که امروز بیش از پیش معنا یافته‌اند، انتخاب کرده است. پک، با در هم تنیدن این آثار، با چیره‌دستی کتابی را متصور می‌شود که بالدوین هرگز ننوشت. بالدوین در سال‌های آخر عمر خود در اندیشه نوشتن کتابی درباره‌ی سه دوست ترور شده خود، مدگار اورز، ملکوم ایکس و مارتین لوترکینگ بود. یادداشت‌های عمیق و شخصی وی برای این طرح، پیش از این هرگز منتشر نشده بودند. فیلم پک از این یادداشت‌ها برای سفر در زمان استفاده می‌کند و سخنان بالدوین در محافل خصوصی را در کنار اظهارات عمومی وی قرار می‌دهد و به شیوه‌ای خیره‌کننده، تاریخچه‌ی دردناک نژادپرستی در آمریکا را بررسی می‌کند.
«رائول پک» یک فیلمساز و فعال سیاسی ۶۴ ساله سیاهپوست اهل هائیتی است. وی در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷ وزیر فرهنگ و هنر هائیتی بود. در کارنامه فیلمسازی رائول پک که از سال ۱۹۸۴ آغاز شده، ساخت بیش از ۲۰ فیلم به چشم می‌خورد.
مستند «من سیاه کثیف تو نیستم» وی سال گذشته نامزد اسکار ۲۰۱۷ بود. عنوان آخرین اثر مستند سینمایی رائول پک نیز «کارل ماکس جوان» است که در سال ۲۰۱۷ تولید شده است.
گفتنی است که فیلم‌های مستند ایکاروس (برایان فوگل، دن کوگان)، جین (برت مورگان)، شهر ارواح (متیو هاینمن) و یک دنباله ناراحت‌کننده (بانی کوهن، یان شنک) دیگر نامزدهای دریافت جایزه بهترین مستند «بفتا» ۲۰۱۸ بودند.
فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی هم نامزد بهترین اثر غیر انگلیسی زبان جوایز «بفتا» بود که البته جایزه این بخش به فیلم کره‌ای «کنیز» ساخته پارک چان ووک تعلق گرفت.
جایزه بهترین فیلم این مراسم بریتانیایی هم به فیلم انگلیسی «سه بیلبورد خارج از میزوری ابینگ» به کارگردانی «مارتین مک دونا» تعلق گرفت و «گیرمو دل تورو» با فیلم «شکل آب» که بیشترین نامزدی اسکار ۲۰۱۸ را یدک می‌کشد؛ تنها موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی بفتا شد!
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما