شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب : ۱۲۷۲۳

نقدی بر فیلم مستند «قصه بلوار» ساخته داوود اشرفی

۰
نقدی بر فیلم مستند «قصه بلوار» ساخته داوود اشرفی
فیلم آقای داوود اشرفی بدرد خور است و قابل توصیه برای دیدن. اگر سخت‌گیری‌های رایج منتقدانه را کنار بگذاریم؛ می توان به راحتی گفت که فیلم خوبی است. و چرا؟
فیلم نمونه خوبی است برای توضیح کارکرد سینمای مستند. ملتفت هستیم که تقسیمات و زیر و بم و جنبه‌ها و زوایای سینمای مستند و فهرست کردن زیر مجموعه هایش خود می تواند یک جلد کتاب باشد. افزون بر ده‌ها جلد کتابی که در باره سینمای مستند در ادبیات سینمایی مان داریم. پیچ و خم‌ها و چند و چون‌های سینمای مستند، خود حکایت مفصل و طولانی است که همیشه و متاسفانه در سایه سینمای تماشاگر پسند عامیانه تجاری یا حتی هنری آوانگارد کتمان و گم گور شده و در حد قدر و منزلت اش به آن پرداخته نشده است.
«قصه بلوار» نمونه خوبی است برای مثال زدن به هر کس و به هر دانشجو و هر جوینده و دوستدار سینما، که سینمای مستند میوه چه درختی است و کارکردش چگونه می تواند باشد.
«قصه بلوار» خود قصه و سرگذشت بلوار (کشاورز) است. از آغاز ۱۳۳۹ تا سال های اخیر و طبق نوشته آخر فیلم، ۱۳۸۸.
«قصه بلوار» به راحتی و شفافیت و با سلیقه و گرم و زنده و دوست داشتنی و باورپذیر، قصه و حکایت بلوار را حکایت می کند. و بلافاصله باید گفت که قصه بلوار به ذائقه آقای داوود اشرفی است، که بدیهی است. و هر فیلم حتماً نشانی از سازنده‌اش دارد و باب سلیقه او است. و نکته مهم این که:
کس یا کسان دیگری اگر بخواهند درباره بلوار قصه خودشان را بگویند، آن کسان بی نیاز از رجوع به این فیلم نیستند و باید و بهتر است که «قصه بلوار» آقای داوود اشرفی را کنار دست خود داشته باشند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما