دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب : ۱۲۶۱۸
اعلام اسامی ۱۱ مستند جشنواره فیلم فجر ؛

هفت فیلم مرکز گسترش راهی فجر شدند

۰
هفت فیلم مرکز گسترش راهی فجر شدند
به گزارش سینماتجربی، از میان این یازده اثر سه مستند «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» و «موج نو» و «ترور سرچشمه» تولید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هستند. سه مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی»، «بانو قدس ایران» و «در جستجوی فریده» به صورت مشارکتی تولید شده اند.«آبی به رنگ آسمان» به کارگردانی امیر رفیعی و تهیه‏ کنندگی امیر رفیعی و علی فتح‌ا... زاده هم جزء فیلم هایی است که با حمایت مرکز گسترش تولید شده است.
اسامی یازده فیلم منتخب هیأت انتخاب مستند سی و ششمین جشنواره فیلم فجر (متشکل از محمد آفریده، حبیب احمدزاده و فرهاد مهران‌فر) به شرح زیر است:
۱- «آبی به رنگ آسمان» به کارگردانی امیر رفیعی و تهیه‏ کنندگی امیر رفیعی، علی فتح‌ا... زاده
۲- «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی و تهیه ‏کنندگی مؤسسه فرهنگی عروج
۳- «ترور سرچشمه» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و تهیه‏ کنندگی مجید رجبی معمار
۴- «در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی، کوروش عطایی و تهیه ‏کنندگی آزاده موسوی، کوروش عطایی
۵- «در گرداب انقراض» به کارگردانی فتح‌ا... امیری و تهیه ‏کنندگی باقر نظامی، فتح‌ا... امیری
۶- «رزم‌آرا، یک دوسیه‌ی مسکوت» به کارگردانی سیداحسان عمادی و تهیه‏ کنندگی حسام اسلامی
۷- «زنانی با گوشواره‌های باروتی» به کارگردانی رضا فرهمند و تهیه‏ کنندگی مرتضی شعبانی
۸- «فریاد رو به باد» به کارگردانی عطا مهراد، سیاوش جمالی و تهیه ‏کنندگی عطا مهراد، سیاوش جمالی
۹- «ملوانان تنها به دریا نمی‌روند» به کارگردانی الله کرم رضایی‌زاده و تهیه‏ کنندگی الله کرم رضایی‌زاده، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
۱۰- «موج نو» به کارگردانی احمد طالبی‌نژاد و تهیه ‏کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، احمد طالبی‌نژاد
۱۱- «وه انتیوک شاپور» به کارگردانی سودابه مجاوری و تهیه‏ کنندگی سودابه مجاوری، مرکز سیمای خوزستان

گفتنی است، ابراهیم داروغه‌زاده در پی پایان کار هیأت‌ انتخاب مستند یادداشتی را منتشر کرد. در یادداشت دبیر سی و ششمین جشنواره فیلم فجر آمده است: «سینمای مستند، سینمایی ریشه‌دار و آگاهی‌بخش است که توانایی در برگرفتن سطوح مختلف جامعه را دارد. از این رو، حضور مستندهای شاخص و منتخب را در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ارج می‌نهیم. اکنون در پایان کار هیات انتخاب مستند سی و ششمین جشنواره فیلم فجر و به عنوان دبیر این رویداد فرهنگی هنری، صمیمانه به همه مستندسازان ایران اسلامی که خالصانه به ثبت خلاقانه احوالات و حقایق تلخ و شیرین این سرزمین می‌پردازند، خسته نباشید می‌گویم. امیدوارم مستندهای منتخب هیات انتخاب جشنواره سی و ششم فجر که علاوه بر تاکید بر کیفیت، با توجه به گونه‌های موضوعی و متنوع از تولیدات اخیر انتخاب شده‌اند، در برداشتن گام‌های آغازین برای فرهنگ‌سازی در حوزه مستندهای سینمایی موفق عمل کند که صد البته این گام‌ها، می‌بایست به سمت اکران‌ این آثار حرکت کند؛ البته مستند سینمایی بخش کوچکی از سینمای مستند است و سینمای مستند نیز در همه ابعادش، متعلق به سینمای آینده این سرزمین است.»
بنا بر این گزارش، امسال پس از بازبینی یازده فیلم زیر توسط هیأت انتخاب بخش سودای سیمرغ، حداقل دو فیلم به این بخش اضافه خواهد شد و بر اساس آئین‌نامه جشنواره امسال، دست‌اندرکاران این فیلم‌ها در رشته‌های مختلف مورد قضاوت داوران قرار خواهند گرفت.
سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما