يکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۳
کد مطلب : ۱۲۴۳۰

رونمایی از مستند «یکی بود یکی نبود» در «سینماحقیقت»

۰
رونمایی از مستند «یکی بود یکی نبود» در «سینماحقیقت»
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، غلامرضا کتال درباره‌ی ساخت این فیلم می‌گوید: «توران میرهادی را مادر ادبیات نوین کودکان و نوجوانان در ایران می‌دانند. او موسس مدرسه تجربی فرهاد و از پایه‌گذاران شورای کتاب کودک و سازمان فرهنگنامه کودکان و نوجوانان بود.
وی افزود: مدرسه فرهاد در عمر ۲۴ ساله خود تجربیات نوینی را در حوزه آموزش و پرورش برای کودکان ایرانی بوجود آورد. شورای کتاب کودک هم با ۵۴ سال سابقه، مشغول فعالیت در حوزه فرهنگ کودکی و ادبیات کودک است و از درون آن سازمان‌ها و نهادهای گوناگونی در حوزه کودکان بوجود آمده‌اند.
کتال یادآور شد: فرهنگنامه کودکان و نوجوانان که پایه آن در سال ۱۳۵۸ گذاشته شد، نخستین دایره‌المعارف عمومی نوشته شده به زبان فارسی همراه با تصویر برای کودکان و نوجوانان است که با دیدگاهی علمی و با تکیه بر فرهنک ایران تهیه شده است و اکنون تا جلد ۱۷ آن به چاپ رسیده است.
پژوهش، فیلمبرداری، کارگردانی و تهیه‌کنندگی مستند ۸۰ دقیقه‌ای «یکی بود یکی نبود» را غلامرضا کتال برعهده داشته است. محمدعلی رفیع (صداگذار) و فرید دغاغله (تدوینگر) از دیگر همکاران این مستندساز در این پروژه بوده‌اند.
گفتنی است که مستند «یکی بود یکی نبود» در صورت پذیرش هیات انتخاب جشنواره، در سینماحقیقت رونمایی خواهد شد.
«توران میرهادی» زاده‌ی سال ۱۳۰۶ در شمیران، روز ۱۸ آبان‌ماه ۹۵ در تهران درگذشت.
«غلامرضا کتال» متولد سال ۱۳۴۷ در تهران و نایب رئیس انجمن صنفی کارگری کارگردانان سینمای مستند استان تهران است. در کارنامه‌ی فیلمسازی او، ساخت مستندهای: روح دست را دوست دارد، عید مردگان، سپید یا سیاه، در نوبت انقراض، از ورزشگاه، رود تهی می‌شود به چشم می‌خورد.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما