کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بازگشت پاول لوزینسکی به سینماحقیقت

14 آبان 1396 ساعت 11:53

پاول لوزینسکی مستندساز سرشناس لهستانی با جدیدترین اثر مستندش «نمی‌دانی چقدر دوستت دارم»، در بخش نمایش‌های ویژه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت حضور دارد.


به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در خلاصه موضوع این فیلم مستند ۸۰ دقیقه‌ای که تولید سال ۲۰۱۶ کشور لهستان است، آمده: «ارتباط با افرادی که بیشتر دوستشان دارید، اغلب پیچیده‌تر است! این مسئله‌ایست که حانیا و مادرش اوا در جلسات روان‌درمانی روبرو می‌شوند. این فیلم یک سفر طولانی و جذاب به محدوده‌های درونی ذهن انسان است؛ گاهی وقت‌ها تاریک، برخی اوقات گرم و البته همیشه آشنا...»
پاول لوزینسکی در سال ۱۹۶۵ در شهر ورشو لهستان به دنیا آمد و قبل از اینکه به حرفه سینما روی بیاورد، مشاغل مختلفی نظیر نقاشی ساختمان، نجاری و... را تجربه کرد. او در سال ۱۹۸۸ در مدرسه ملی فیلم «لودز» پذیرفته شد و پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۹۲، به ساخت فیلم مستند با همکاری پدرش «مارسل لوزینسکی» که از بزرگان سینمای مستند لهستان است، پرداخت.

راه پاول لوزینسکی، نشان دادن دنیای شبیه به آثار پدرش و میراثی از سینمای «کریستوف کیشلوفسکی» در برداشت از سوژه‌های دشوار و احترام نسبت به شخصیت‌های فیلم است که این امر نشانگر تلاش وی در بیان موضوعات بحث‌انگیز اجتماعی و یا تاریخی مهم است.
در کارنامه‌ی فیلمسازی این مستندساز لهستانی، ساخت آثار ذیل به چشم می‌خورد: محل تولد (۱۹۹۲)، صد سال در سینما (۱۹۹۵)، ژاپن (شش قسمت – ۱۹۹۷)، خواهران (۱۹۹۹)، فقط یک داستان است (۱۹۹۹)، سرشماری در Lezno Malee (۲۰۰۲)، بانوی اوکراین (۲۰۰۲)، بین درها (۲۰۰۴)، بیگانه (۲۰۰۶)، یاسک هوگو بادر؛ یک خبرنگار از لهستان (۲۰۰۷)، Kici, Kici (۲۰۰۸)، شیمی (۲۰۰۹)، موجودی (۲۰۱۰)، پدر و پسر (۲۰۱۳)، Werka (۲۰۱۴)
پاول لوزینسکی در سال ۱۳۹۲ برنده جایزه ویژه هیات داوران بخش مسابقه بین‌الملل هفتمین دوره جشنواره سینماحقیقت برای کارگردانی مستند «پدر و پسر» شد. وی سال بعد (۱۳۹۳) داوری مستندهای بلند بخش مسابقه بین‌الملل هشتمین جشنواره سینماحقیقت را برعهده داشت.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.


کد مطلب: 12399

آدرس مطلب :
http://www.cinematajrobi.ir/news/12399/بازگشت-پاول-لوزینسکی-سینماحقیقت

سینما تجربی
  http://www.cinematajrobi.ir