يکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب : ۱۲۳۹۸

باقری‌نیا با سه فیلم مستند به سینماحقیقت آمد

۰
باقری‌نیا با سه فیلم مستند به سینماحقیقت آمد
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، «هیرومبا»، «دست و پا باف» و «تار و پودهای آسمانی» عنوان سه فیلم مستند محمدجعفر باقری‌نیا است که به دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت ارسال شده است.
«هیرومبا» درباره‌ی جشن هیرومبا است؛ جشنی کهن که زرتشتیان شریف‌آباد اردکان یزد همه‌ساله این آئین را برپا می‌کنند. آنها ۱۷ کلیلومتر را پیاده‌روی می‌کنند تا به پیر هریشت می‌رسند. این مراسم تا ۳۰ فروردین ادامه دارد و آتش‌افروزی جشن هیرومبا همانندی با جشن سده دارد...
در خلاصه موضوع مستند «دست و پا باف» آمده است: خدیجه پقه در ترکمن‌صحرا استان گلستان زندگی می‌کند. او در سن ۹ سالگی دستش قطع می‌شود. خدیجه پقه در حال حاضر یکی از کار‌آفرینانی است که در روستای کرد قالی‌بافی و نمد‌مالی می‌کند.
مستند «تار و پودهای آسمانی» هم درباره‌ی «محبوبه زمانیان» است که وقوع اتفاقی در سن ۷ سالگی روند زندگی‌اش را دگرگون می‌کند و نابینا می‌شود؛ اما وی دکترای ادبیات عرب را با بهترین رتبه از دانشگاه تهران می‌گیرد و به استخدام در آموزش و پرورش خوشبین می‌شود؛ ولی این اتفاق نمی‌افتد تا این که با همکاری دهدار روستا تصمیم می‌گیرد کارگاه کاربافی دایر کند و زنان بیکار روستا را به میراث مادرانشان مشغول نماید.
لازم به ذکر است که این سه فیلم مستند در دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت به ثبت رسیده است و نمایش آنها در جشنواره، منوط به آرای هیات انتخاب است.
محمدجعفر باقری‌نیا متولد سال ۱۳۴۹ در شهر یزد است. روشور، هزار بيشه، ای کاش باران نمی‌بارید، من يكی خاكستريم، توتیا، عطر دل، گلدسته‌ها، این چه کاری بود، همزبان باد، پنجه نوروز، آتش افروز، یک روز برفی، تنها یک زمین داریم، اشا و هیشتا، لکوموتیوران، سرو عاشورا، علی شیر خدا، بادگیرها در امتداد سفر، هما زوربیم، گزارش آخر، دست‌های نفتی، آن روز قرار بود...، پشت ابرهای سیاه، دست خورشید، گل‌های بنفش خدا، مجموعه مستند تارهای سبز خاک، رازهای ماندگار خاک و.. از جمله آثار مستند و داستانی این فیلمساز است. در کارنامه فیلمسازی او فیلم سینمایی «بی‌خوابی» (۱۳۸۸) نیز به چشم می‌خورد.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما