شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب : ۱۱۶۷۰

شاملی: ما مستندساز هستیم نه چیز دیگر!

۰
شاملی: ما مستندساز هستیم نه چیز دیگر!
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی " سینما تجربی" به نقل از خبرگزاری مهر، چندی پیش یادداشتی از محمد تهامی‌نژاد رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارگری کارگردانان سینمای مستند استان تهران درباره چگونگی تاسیس این انجمن منتشر شد که در پی آن ابراهیم مختاری رییس پیشین هیات مدیره خانه سینما نیز یادداشتی در پاسخ به آن، در اختیار مهر گذاشت. به تازگی نیز مرتضی شاملی مستندساز و عضو انجمن مستندسازان سینمای ایران هم یادداشت دیگری را در پاسخ به متن تهامی‌نژاد در اختیار این خبرگزاری قرار داده است.
متن یادداشت شاملی بدین شرح است: «ما مستندساز هستیم نه چیز دیگر»
۲۷ اردیبهشت یادداشتی از آقای محمد تهامی‌نژاد رییس هیأت مدیرۀ انجمن صنفی کارگری کارگردانان سینمای مستند استان تهران روی سایت خبرگزاری مهر رفت که از چگونگی تأسیس این انجمن صنفی کارگری در وزارت کار خبر می داد.
آقای تهامی نژاد در توجیه و دفاع از کارگری دانستن این تشکل می گویند: «برخی افراد، عضویت در انجمن صنفی کارگری را دون شأن مستندسازان و هنرمندان می دانند {چراکه} درکی از واژۀ کارگر و کارگر دانش ورز نداشته#اند.» این همان چیزی است که من به ناچار لازم می#دانم در این یادداشت به آن بپردازم. اشارۀ ایشان دقیقاً مربوط به جلسۀ مجمع عمومی ۱۵ شهریور ۹۵ در سالن سوره است. در آن جلسه قرار بود اساسنامه همین تشکل صنفی کارگری پیشنهادی خود را به تصویب برسانند که من با «کارگری» دانستن آن مخالفت کردم و گفتم «مستندسازی حرفه ای است فرهنگی نه کارگری. کارگر تعریف حقوقی و شناخته شدۀ خودش را دارد، مستندساز و نویسنده و پزشک و کاسب و غیره هم تعریف‌های خودشان را. نامگذاری روی یک صنف نیز از این قاعده مستثنی نیست.» فکر نمی‌کنم ابهامی در این حرف های من باشد و کوچکترین ربطی به شأن و دون شأن و این قبیل تعابیر داشته باشد!
اصل قضیه این است که وزارت کار در اثر یک قانون کهنه و به روز نشده، تمام کسانی را که می‌خواهند زیر مجموعۀ اصناف این وزارتخانه شوند به دو دسته تقسیم می کند: کارگر و کارفرما. اگر دستمزد می‌دهید کارفرما هستید و اگر دستمزد می‌گیرید - فارغ از این که چه شغل و حرفه و موقعیتی دارید - کارگر قلمداد می‌شوید! اشکال عمدۀ من به این فله‌ای بودن قانون کهنه و به روز نشدۀ وزارت کار است که تمام شغل‌های دستمزدبگیر را اعم از اینکه در عرف جامعه و مجامع بین‌المللی چه تعریفی داشته باشند، کارگر قلمداد کرده و در صنوف کارگری جای می‌دهد. حال جناب تهامی‌نژاد علاوه بر این که تن به این روند اجباری وزارت کار داده‌اند و عنوان عجیب، بی‌تناسب و من درآوردی «انجمن صنفی کارگری کارگردانان مستندساز...» را پذیرفته‌اند، سعی دارند با طرح تعابیر جدیدی از کارگر و کارگر اندیشه‌ورز وجهی تئوریک نیز به ماجرا بدهند! از جناب ایشان توقع می‌رفت تا تلاش و چالشی در رفع این اشکالات و نارسایی‌ها داشته باشند، نه اینکه تسلیم محض آن مقررات شده و درصدد توجیه تئوریک آنها نیز برآیند!
سپس آقای تهامی‌نژاد می‌گویند: «یکماه پیش به وزارت کار مراجعه کردیم که آقای وزیر فرمودند: شما ارشاد چکار می‌کنید؟ باید از اول می‌آمدید اینجا.» آقای تهامی‌نژاد نمی‌گویند چه پاسخی به آقای وزیر داده‌اند. فکر نمی‌کنم گفته باشند: بسیار خوب جناب وزیر. قوانین‌تان را به روز کنید و شغل و حرفۀ ما را همانطور که تعریف شده و در تمام جهان شناخته شده است، بدون هر پیشوند و پسوندی که ماهیت آن را مخدوش کند بپذیرید. ما کارگردانان مستندساز هستیم و اگر قرار است در اصناف وزارت کار باشیم فقط «انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند» هستیم نه چیز دیگر!
مرتضی شاملی ۱۹ خرداد ۱۳۹۶
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما