شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب : ۱۱۱۴۱

جشنواره فیلم فجر با مستند «آبی کم‌رنگ» آغاز می‌شود

۰
جشنواره فیلم فجر با مستند «آبی کم‌رنگ» آغاز می‌شود
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، «آبی کم‌رنگ» یکی از موفق‌ترین فیلم‌های دهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بود که موفق به دریافت ۳ جایزه بهترین فیلم مستند بلند مسابقه بین‌الملل، بهترین فیلم مستند بلند جایزه شهید آوینی و بهترین تدوین بخش مسابقه ملی شد.
طبق اعلام روابط عمومی جشنواره فجر، برنامه روز اول برج میلاد (سینمای رسانه‌های جمعی) از ساعت ۱۳:۳۰ روز یکشنبه ۱۰ بهمن با مستند آبی کم‌رنگ (آرش لاهوتی) آغاز می‌شود و فیلم‌های خانه دیگری (بهنوش صادقی) در ساعت ۱۵:۳۰، ایتالیا ایتالیا (کاوه صباغ‌زاده) در ساعت ۱۸، اِو (خانه) (اصغر یوسفی‌نژاد) در ساعت ۲۰:۳۰ و آزاد به قید شرط (حسین شهابی) در ساعت ۲۳ برای اهالی رسانه به نمایش درمی‌آید.

آرش لاهوتی «آبی کم‌رنگ» را مستندی متفاوت از آثار تولید شده درباره‌ی جانبازان دانسته و می‌گوید: تمرکز اصلی فیلم بر چهار شخصیت اصلی قصه است و زندگی اجتماعی این افراد در داخل آسایشگاه به تصویر کشیده می‌شود.
وی ادامه داد: در این مستند به بیان زندگی ۴ جانباز اعصاب و روان در یکی از بیمارستان‌های روان‌پزشکی تهران می‌پردازیم. این جانبازان که در جنگ تحمیلی ایران و عراق مجروح شده‌اند، سال‌های بسیاری است که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.
لاهوتی درباره‌ی مدت زمان ساخت این مستند توضیح داد: برای ورود به بیمارستان و کسب اجازه فیلمبرداری هشت ماه زمان صرف شد و در نهایت به تیم سه نفره‌ای شامل فیلمبردار، صدابردار و من اجازه ورود و فیلمبرداری دادند. در نهایت از مرحله تحقیق و پژوهش که همزمان با دریافت مجوز انجام می‌شد تا مونتاژ نهایی فیلم، یک سال و هشت ماه زمان طی شد.
وی با تاکید بر این که پروسه‌‎ی طولانی را برای پیدا کردن کاراکترها طی کرده و با مشاورانی در این باره مشورت کرده است، خاطرنشان کرد: من به دنبال شخصیت‌هایی بودم که جذابیت شکل‌دهی به فیلم را داشته باشند و در نهایت به این افراد رسیدم.
گفتنی است که «پردیس ملت» نیز از روز یکشنبه، فیلم‌های بخش چشم‌انداز سینمای ایران را در ۴ سانس و از ساعت ۱۵:۳۰ (سانس اول) تا ساعت ۲۳ (سانس آخر) برای مردم و هنرمندان به نمایش می‌گذارد که در برنامه روز اول پردیس ملت فیلم‌های مادری (رقیه توکلی) در ساعت ۱۵:۳۰، سدمعبر (محسن قرایی) در ساعت ۱۸، دریاچه ماهی (مریم دوستی) در ساعت ۲۰:۳۰ و فصل نرگس (نگار آذربایجانی) در ساعت ۲۳ روی پرده می‌رود.
نکته حائز اهمیت در برنامه‌ریزی امسال این است که امسال برنامه نمایش فیلم‌های این دو سینما طوری طراحی شده که بیشتر فیلم‌هایی که در نیمه اول برج میلاد به روی پرده می‌روند، در نیمه دوم برنامه پردیس ملت قرار داده شده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما