يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب : ۱۰۴۰۹
با روایتی از زندگی «شیرین پارسی»؛

تصویربرداری ششمین فیلم از مستند «کارستان» از نیمه گذشت

۰
تصویربرداری ششمین فیلم از مستند «کارستان» از نیمه گذشت
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، برق‌نورد کارگردان این مستند درباره مسیر تولید پروژه گفت: پژوهش این فیلم از ابتدای دی ‌ماه سال ۹۴ شروع شد و اوایل فروردین ماه، نگارش فیلمنامه به اتمام رسید. از آنجا که نوع کار شیرین پارسی بستگی به فصل دارد، فیلمبرداری فیلم از همان دی‌ ماه شروع و تا اوایل شهریور ماه ادامه دارد. از حدود یک ماه ‌و نیم گذشته، تدوین کار نیز همزمان شروع‌ شده است.

این مستندساز درباره تجربه حضور در پروژه «کارستان» گفت: تجربه حضور در پروژه «کارستان»، تجربه‌ای فوق‌العاده است. تیم اصلی این پروژه که شامل رخشان بنی‌اعتماد، فیروزه صابر و مجتبی میرتهماسب است، تیمی بسیار حرفه‌ای و اخلاق‌مدار است. بر همین اساس، ‌ روابط کاری ما از همان ابتدا، ‌حول احترام و اعتماد شکل گرفت و تا به امروز ادامه دارد.

شیرین پارسی که رشته ادبیات فرانسه را در فرانسه به اتمام رسانده است، پس از انقلاب به همراه همسرش به ایران باز می‌گردد. آن‌ها به روستایی کوچک در شمال ایران که زادگاه همسرش بود می‌روند و در آنجا به ‌تدریج و با تحمل شرایطی بسیار سخت و بی‌ آنکه تحصیلات کشاورزی داشته باشند شروع به کشاورزی برنج می‌کنند. چندین سال بعد، وی کشاورز نمونه کشور می‌شود. در کنار فعالیت کشاورزی، ‌ وی فعال محیط ‌زیست و فعال اجتماعی نیز است و در تأسیس و فعالیت‌های انجمن زنان کارآفرین، ‌ جمعیت زنان و جوانان، حافظ محیط ‌زیست و جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌ زیست گیلان نقش مؤثر و پررنگی دارد.

گفتنی است: هدف پروژه «کارستان»، ثبت و روایت تلاش کسانی است که در رویارویی با چالش‌های بسیار، توانسته‌اند معنای کار را حرمت بخشند و ثبت و انتقال دانش و تجربه‌هایشان می‌تواند الگوهای باارزشی برای کل جامعه به‌خصوص جوانان باشد. در حال حاضر شش فیلم مستند این مجموعه که بودجه آن از طریق جذب حمایت‌های بخش خصوصی تأمین‌شده در مراحل مختلف تولید هستند.

«پنبه تا آتش» به کارگردانی بهرام عظیم پور نخستین مستند این مجموعه تیرماه گذشته رونمایی شد. تدوین فیلم مستند «طبرستانی‌ها» به کارگردانی محسن عبدالوهاب نیز در حال حاضر به پایان رسیده و این فیلم در مراحل فنی قرار دارد. این مستند درباره «غلامرضا رسولیان» و مجموعه فولاد طبرستان است که از تأثیرگذاران صنعت کشور هستند.

عبدالوهاب همچنین تصویربرداری مستندی درباره «سعیده قدس و موسسه خیریه محک» را به پایان رسانده است که در مرحله تدوین قرار دارد. مستند چهارم این مجموعه که به «کارآفرینان جوان در حوزه آی‌تی» و گروه «پازلی‌ها» می‌پردازد توسط مهدی گنجی ساخته‌شده و در مراحل پایانی تدوین قرار دارد.

مستند دیگر این مجموعه درباره «هایده شیرزادی»، کارآفرین حوزه محیط‌زیست به کارگردانی مهناز افضلی است که با پایان یافتن تصویربرداری در مرحله پایانی تدوین است.

سری فیلم‌های مستند «کارستان» با مشاوره رخشان بنی‌اعتماد و تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب و همکاری «بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان» در بخش پژوهش تهیه و تولید می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما