شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب : ۱۰۳۲۵
فتح‌الله امیری در گفتگو با سینماتجربی:

افزایش آمار تولید مستند قابل مقایسه با سال‌های قبل نیست

۰
افزایش آمار تولید مستند قابل مقایسه با سال‌های قبل نیست
ساخت فیلم مستند در سینمای ایران سال به سال افزایش داشته و برای اثبات این گفته کافی‌ست به مقایسه آمار تولید گذشته و سال‌های اخیر بپردازیم. علاوه براین حضور موفق مستندهای ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی، بویژه در دو سال اخیر و کاهش فاصله کیفی آثار ایرانی و خارجی نشان ‌از حرکت هوشمندانه مستندسازان ایرانی به سوی مخاطب جهانی دارد. اما کیفیت یا کمیت؟ ارزش با کدام است! آیا در این میان ویژگی فراموش شده‌ای وجود دارد؟ فتح‌الله امیری به این پرسش‌ها پاسخ داده است.

فتح‌الله امیری، برگزیده جایزه بزرگ هشتمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در همین رابطه به پایگاه خبری سینماتجربی گفت: با توجه به گسترش و در نتیجه کاهش بهای امکانات فنی فیلم‌سازی در سال‌های اخیر، شرایط کار برای علاقه‌مندان ساده‌تر شده و کاملا مشخص است که نسبت به حدود ۵ سال قبل، با تولید بیشتری مواجه هستیم و مستندسازان مانند قدیم به دریافت حمایت‌های خاص دولتی نیاز ندارند.

برگزیدگان «سینماحقیقت» قابلیت پخش جهانی دارند
وی افزود: ارتقاء سطح کیفی ابزار فیلمسازی موجب افزایش کیفیت فنی آثار سینمای مستند هم شده و فیلم‌ها به خوبی از حداقل‌ استانداردها برخوردار هستند.

امیری همچنین به افزایش کیفیت فنی و هنری آثار برگزیده جشنواره «سینماحقیقت» اشاره کرد و اظهار داشت: اگر دقت کنیم خواهیم دید که در چند دوره‌ی اخیر، فیلم‌هایی جوایز نخست را دریافت کردند که برای ساخت آنها هزینه‌های زیادی شده بود. تقریبا تمام این فیلم‌ها از حمایت نهادهای دولتی برخوردار بودند و انصافاً کیفیت بسیار خوبی هم داشتند، به‌طوریکه می‌توان نسبت به پخش بین‌المللی آنها اقدام کرد.
این کارگردان افزایش تولید فیلم‎های مستند‌ بلند در سال‌های اخیر را اتفاقی مثبت ارزیابی کرد گفت: به‌خاطر دارم چند سال قبل حدود ۱۵ – ۲۰ فیلم مستند بلند برای رقابت در جدول نهایی جشنواره وجود داشت که با آمار تولیدات یکی دو سال اخیر قابل مقایسه نیست.

افزایش مستندهای ایرانی حاضر در فستیوال‌های بین‌المللی
وی ادامه داد: با یک بررسی اجمالی متوجه می‌شویم مستندهای بلند موفق به دریافت جوایز اصلی جشنواره شده‌اند که این نشانه‌ی مثبتی است.

کارگردان مستند «حیات در رگ‌های سرد» در پایان گفت: کیفیت هنری آثار مستند تولید شده در سال‌های اخیر قابل توجه است؛ همچنین تعداد فیلم‌های ایرانی پذیرفته شده در جشنواره‌های بین‌المللی نشان می‌دهد در زمینه کیفیت هنری هم پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما