يکشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب : ۱۰۳۰۵
گزارشی از رونمایی مستند «پنبه و آتش» به کارگردانی بهرام عظیم‌پور؛

میرتهماسب: خودم را کارگردان می‌دانم اما از بد حادثه تهیه‌کننده شدم!

۰
میرتهماسب: خودم را کارگردان می‌دانم اما از بد حادثه تهیه‌کننده شدم!
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، مستند «پنبه تا آتش» به کارگردانی بهرام عظیم‌پور، درباره‌ی زندگی و فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر "علی‌اصغر حاجی‌بابا"، پدر صنعت ریخته‌گری و فروآلیاژها در ایران است و نخستین فیلم از مجموعه فیلم‌هایی به حساب می‌آید که تولید آن در بخش خصوصی و با هدف الگوسازی از کارآفرینان موفق ایرانی آغاز شده است.


در ابتدای این مراسم که عصر (شنبه ۲۶ تیرماه) برگزار شد، زهرا عمرانی (مجری مراسم و از اعضای گروه پژوهش مجموعه) با اشاره به این که فکر تولید این مجموعه از اواخر زمستان ۹۳ آغاز شده گفت: «در مسیری که ساخت مجموعه‌ی مورد بحث طی کرد، راه‌های پر نشیب و فرازی طی شد. اما عبور از این پستی و بلندی‌ها بسیار آموزنده و در عین حال لذت‌بخش بود. برای تولید این مجموعه، جمعی از بهترین‌های این سرزمین دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند زندگی و چالش‌های جمعی دیگر از بهترین‌های کشورمان را به تصویر بکشند.»

وی با اشاره به این که تا کنون شش فیلم از این مجموعه تولید شده گفت: «در این پروژه سعی‌مان این بوده تا با ساخت فیلم‌های مستند درباره‌ی تجارب کارآفرینان، الگوهای جذابی تعریف و ارائه کنیم. البته برای این که از محدوده‌ی مخاطبان خاص سینمای مستند و دانشگاه‌ها یک قدم فراتر برویم، تصمیم گرفته‌ایم تا زندگی تعدادی از کارآفرینان ایرانی به‌صورت فیلمنامه‌های داستانی نوشته شود و فکر می‌کنیم بتوان از روی این فیلمنامه‌ها فیلم‌های داستانی هم ساخت.»

فیروزه صابر، مدیرعامل "بنیاد توسعه‌ی کارآفرینی زنان و جوانان" و هم‌چنین سرپرست گروه پژوهش مجموعه مستند «کارستان» دیگر سخنران مراسم شب گذشته بود. وی گفت: «برای ما افتخار بزرگی است که توانستیم با همکاری یک گروه حرفه‌ای از فیلمسازان در مسیر ترویج و توسعه‌ی کارآفرینی گام برداریم و خوش‌بختانه این گام شامل الگوسازی کارآفرینان موفق در کشور ماست. کارآفرینان عاشقی که به سهم خود نقش مهم و موثری در توسعه‌ی ملی دارند و البته پیدا کردن آن‌ها برای ما بسیار سخت بود.»

صابر افزود: «یکی از چالش‌های ما در شورای راهبردی مجموعه‌ی «کارستان» پیدا کردن افراد خالص و نابی بود که در بخش خصوصی کار کرده‌اند و علی‌رغم فعالیت طولانی‌مدت در این زمینه، وابستگی دولتی نداشته‌اند، از هیچ رانتی بهره نبرده‌اند و در شرایط پرچالش محیط کسب و کار هم‌چنان در داخل کشور مانده و به سهم خود نقشی در توسعه‌ی مملکت برعهده گرفته‌اند.»

وی این افراد را بهترین و موثرترین افراد در زمینه‌ی توسعه‌ی ملی دانست و افزود: «ایده‌ی ساخت مجموعه‌ای درباره‌ی کارآفرینان را دوست قدیمی‌ام سرکار خانم رخشان بنی‌اعتماد در سال ۸۷ مطرح کردند اما متاسفانه در آن مقطع با وجود این که ایشان در مورد چند نفر از کارآفرینان تحقیق، بازدید و مطالعه کرده بودند، فرصتی برای اجرایی کردن این ایده پیش نیامد. خانم بنی‌اعتماد سپس دوباره در بهمن ماه ۹۲ و این‌بار به اتفاق آقای مجتبی میرتهماسب به بنیاد توسعه‌ی کارآفرینی زنان و جوانان مراجعه کردند و پیشنهاد ساخت مستندهایی درباره‌ی زندگی کارآفرینان را مطرح کردند.»

وی حمایت مالی از این پروژه را یکی دیگر از عوامل شکل‌گیری این مجموعه عنوان کرد و افزود: «حمایت از این نوع پروژه‌ها که هنوز در حوزه‌ی مسئولیت اجتماعی جا نیفتاده، یکی از چالش‌های ما بود و خوش‌بختانه موفق شدیم حدود نود و چهار درصد از منابع مالی‌مان را از بخش خصوصی تأمین کنیم.»

محسن جلال‌پور، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیگر سخنران این مراسم، پیش از نمایش مستند «پنبه تا آتش» بود. جلال‌پور، حاجی‌بابا را افتخار اتاق بازرگانی دانست و ضمن تبریک به خانواده‌ی این فعال و کارآفرین گفت: «انشاالله که اتاق بازرگانی از این پس و بیش از گذشته به این مقوله بپردازد؛ و از آن‌جا که در این زمینه بدهی زیادی به جامعه دارد بتواند قصور خودش را جبران کند.»

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد، نگاه به منافع ملی را خصلت مشترک همه‌ی کارآفرینان در سراسر دنیا دانست و افزود: «منافع مالی یعنی نگاه به تخصص‌های حرفه‌ای و توسعه‌ی کشور و جمع همه‌ی این موارد کارآفرینانی را به وجود می‌آورد که جامعه‌ی امروز ما به‌شدت نیازمند حضور آن‌هاست.» جلال‌پور سپس با انتقاد از صدا و سیما که به تعبیر او در این زمینه کم‌کاری داشته گفت: «این در حالی است که ما به فرهنگ‌سازی برای کارآفرینی و ایجاد ثروت و اشتغال بسیار نیاز داریم.»

وی هم‌چنین گفت: «شاید بتوان گفت مایه‌ی شرم و خجالت است که در کشور ما بی‌کاری با این حجم و میزان وجود دارد و اگر نتوانیم فضای رونق و اشتغال و کارآفرینی را به وجود بیاوریم مایه‌ی شرمندگی بیشتری است.»

جلال‌پور ساخت مستندهایی نظیر «پنبه تا آتش» را گام‌هایی برای رسیدن به فرهنگ کارآفرینی دانست و افزود: «امیدوارم این مهم هرچه سریع‌تر با همکاری هنرمندان و هم‌چنین تمهیدات محدودی که در اتاق بازرگانی برای کمک به این موضوع در نظر گرفته شده تحقق پیدا کند.»

پس از نمایش این مستند پنجاه و دو دقیقه‌ای، بهرام عظیم‌پور کارگردان فیلم یاد شده نیز با یادآوری جای خالی زنده‌یادان محمدرضا مقدسیان و یدالله نجفی گفت: «واقعیت این است که به دلیل دشواری‌های فراوانی که برای رسیدن به جوهره‌ی اصلی آقای حاجی‌بابا وجود داشت، حرف زدن درباره‌ی ایشان هم به اندازه‌ی خود فیلم ساختن سخت است!» وی با اشاره به چندگانگی موجود در شخصیت این کارآفرین، خصوصاً زندگی شخصی و سیاسی و نقش ملی ایشان در صنعت کشورمان گفت: «پراکندگی و فشردگی فعالیت‌های ایشان، کار ما در پروژه‌ی «کارستان» را سخت‌تر می‌کرد و این باعث گفت‌وگو محور شدن فیلم شده است.»

بخش بعدی مراسم نمایش این مستند به صحبت‌های مجتبی میرتهماسب اختصاص داشت. این مستندساز پرسابقه که پیش از این مستند «بانوی گل سرخ» را درباره‌ی یکی از کارآفرینان اهل کرمان ساخته با ابراز خوشحالی از نمایش نخستین فیلم از مجموعه‌ی «کارستان» گفت: «من خودم را بیشتر کارگردان می‌دانم و در حقیقت از بد حادثه تهیه‌کنندگی این مجموعه را برعهده گرفته‌ام! البته افتخار این را دارم که در کنار خانم بنی‌اعتماد بتوانم به راه‌اندازی این پروژه‌ی مهم کمک کنم. اما دوستانی که از حرفه‌ی فیلمسازی سر رشته دارند می‌دانند در کشور ما فعالیت در عرصه‌ی فرهنگ و هنر، آن‌هم در بخش خصوصی کار آسانی نیست.»

کارگردان «شش قرن و شش سال» گفت: «فیلم ساختن و فیلم مستند ساختن سختی‌های خودش را دارد و جلب همکاری بخش خصوصی برای ساخت مستند از همه‌ی این‌ها دشوارتر است. با موانعی که همان روز نخست در پیش رویمان بود می‌توانستیم از ساخت این پروژه منصرف شویم، اما اراده این بود که روی توان سینمای مستند و مستندسازان کشور حساب کنیم و مشکلات را نادیده بگیریم تا «کارستان» شکل بگیرد.»

میرتهماسب سپس با اشاره به وقت‌گیر و انرژی‌بر بودن تولید فیلم‌های مستند گفت: «این تازه بخش کوچکی از توان ماست. تلاش اصلی ما این است که شرایط پخش مناسبی برای این مجموعه فراهم کنیم و این فیلم‌ها را به بهترین نحو به دست مخاطبان برسانیم. در زمینه‌ی پخش و نمایش این فیلم‌ها به توان همه‌ی کسانی که این‌جا هستند نیاز داریم و امیدواریم همه کمک کنند تا این مجموعه بهتر و بیش‌تر دیده شود.»

صحبت‌های رخشان بنی‌اعتماد درباره‌ی مجموعه‌ی «کارستان» بخش دیگری از جلسه‌ی شب گذشته بود. این مستندساز و کارگردان قدیمی سینمای ایران، مروری اجمالی بر دلایل ساخت این مجموعه را تنها بهانه‌ی حضور خود در جمع سخنران‌ها خواند و افزود: «همان‌طور که اشاره شد، سابقه‌ی تولید این مجموعه به حدود ده سال قبل برمی‌گردد. زمانی که ایده‌ی ساختن تعدادی فیلم توسط جمعی از مستندسازها به ذهنم رسیده بود و می‌خواستیم از این طریق حضور کسانی را که در توسعه‌ی این جامعه موثر بوده‌اند را به ثبت برسانیم.»

وی سپس با اشاره به ملاحظات و موانع موجود در رسانه‌ی ملی برای معرفی این‌گونه شخصیت‌ها گفت: «با خودم گفتم به دلیل ملاحظات و قیودی که از طریق کادرهای تعریف شده برای معرفی شخصیت‌ها وجود دارد، معرفی چنین شخصیت‌هایی با این همه محدودیت، ممکن نیست. جوانان، جامعه را خوب نمی‌بینند و بدون تعارف باید گفت به جز یأس و سرخوردگی فضای دیگری برایشان فراهم نشده. آن‌ها با خود فکر می‌کنند یا به نوعی باید از طریق خانواده به سرشاخه‌های قدرت و سیاست وصل باشند و یا باید خود را در موقعیت تعریف شده‌ای قرار دهند تا بتوانند امکاناتی را به دست بیاورند. جوان‌ها باید ببینند که هم می‌توان کار کرد و هم موفق بود.»

وی گفت: «درست است که این تمام حقیقت نیست، اما واقعیت دارد و برای این که بتوان چنین تصوری را از بین برد باید زندگی کسانی را به آن‌ها نشان داد که به‌صورت استوار و با دغدغه‌ها و انگیزه‌های جدی به فعالیت ادامه می‌دهند. کسانی که خیلی‌هایشان حتی اسم‌شان هم به گوش کسی نمی‌رسد!»

بنی‌اعتماد با اشاره به این که نمایش الگوهای کارآفرینی جزو آرزوهایش بوده افزود: «اگرچه تا کنون فقط شش فیلم به مرحله‌ی تولید رسیده، اما می‌توانم بگویم با نمایش نخستین فیلم از مجموعه‌ی «کارستان» به آرزوی چندین ساله‌ام رسیدم و از این نظر خوش‌حالم. پروژه‌هایی نظیر «کارستان» مجموعه‌هایی هستند که سیاست‌گذاران حکومتی و فرهنگی باید لزوم آن را تشخیص دهند و از هنرمندان بخواهند آن را اجرایی کنند. اما در کشور ما خیلی چیزها وارونه است! من به عنوان یک نفر از خانواده‌ی هنرمندان جامعه، هم باید لزوم انجام چنین کاری را تشخیص دهم و هم برای ساخته شدن آن تلاش کنم.»

بنی‌اعتماد با ابراز امیدواری برای عرضه‌ی مناسب و حرفه‌ای فیلم‌ها گفت: «اگر کسی احساس می‌کند با این پروژه اشتراک فکری دارد، هر طور که می‌تواند باید کمک کند تا مجموعه‌ی «کارستان» بهتر دیده شود و به بهترین نحو در اختیار مخاطبان قرار گیرد.»

"محمد امین"، "علی‌اصغر حاجی‌بابا"، "شرکت ریخته‌گری فولاد طبرستان"، "معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری"، "محمود نظاری"، "سعید جابرانصاری (شرکت دُژپاد)" و "شرکت رستوران‌های شیلا" حامیان پروژه «کارستان» هستند که خانم بنی‌اعتماد ضمن تشکر از آن‌ها که باعث عملی شدن این پروژه شدند، خطاب به شهیندخت مولاوردی گفت: «از آن‌جا که از دغدغه‌های فردی شما و فعالیت‌های شخصی‌تان از گذشته و حتی پیش از قرار گرفتن در این سمت دولتی داشته‌اید باخبرم، اجازه می‌خواهم کمک شما را هم جزو حمایت‌های بخش خصوصی از این مجموعه به حساب بیاورم؛ نه کمک‌های دولتی.»

صحبت‌های علی‌اصغر حاجی‌بابا، کارآفرین نمونه و سوژه‌ی فیلم «پنبه تا آتش» آخرین بخش از برنامه‌ی شامگاه دیشب بود. حاجی‌بابا در ابتدا با تشکر از همت و تلاش دست‌اندرکاران «کارستان» برای به تصویر کشیدن کارآفرینان و انتقال این تجربه‌ها به جوانان گفت: «در ایران فرزندان بسیاری داریم که صاحب ایده‌های نویی برای خلق اثر و هم‌چنین مستعد نوآوری در کسب و کارهای جدید و فعالیت هستند. باید آن‌ها را باور کنیم. ما هم در بخش خصوصی برای انجام این کارها سهمی داریم که با مسئولیت اجتماعی باید این نقش را ایفا کنیم.»

گفتنی است در بخش پایانی مراسم، با ارائه‌ی هدایایی از سوی مسئولان اتاق بازرگانی، فعالیت‌های بهرام عظیم‌پور، فیروزه صابر، مجتبی میرتهماسب، رخشان بنی‌اعتماد و زهرا عمرانی در تولید مجموعه‌ی «کارستان» مورد قدردانی قرار گرفت.

در این مراسم که در سالن نمایش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد در کنار شهیندخت مولاوردی (معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری)، محسن جلال‌پور (رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران) و اعضای هیئت رییسه اتاق، دکتر عیسی منصوری (معاون توسعه و اشتغال وزارت کار)، غلامرضا کاظمی‌دینان (مشاور مدیرعامل بانک مرکزی ایران)، محمدعلی کریمی (مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی ایران)، خانم کشاورز (مشاور امور بانوان صندوق کارآفرینی امید)، مهندس حسینی (استاندار سابق سیستان و بلوچستان)، سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد (مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)، علیرضا تابش (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)، اُرد زند (رئیس هیئت‌مدیره انجمن مستندسازان سینمای ایران)، سعید رشتیان (رئیس هیئت‌مدیره انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند) و تعدادی از فعالان اقتصادی، کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی حضور داشتند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما